W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powodziowa statystyka interwencji oraz zaangażowanych sił i środków jednostek ochrony ppoż.

10.10.2024

Zdjęcie zalanych terenów i napis POWÓDŹ Statystyka zdarzeń, statystyka SiŚ biorących udział w działaniach

W obliczu ostatnich wydarzeń związanych z powodzią, strażacy z całego kraju podjęli intensywne i skoordynowane działania, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom zagrożonych terenów. Działali na każdym etapie tj. przy wzmacnianiu zabezpieczeń, ratowaniu osób i mienia, a także usuwaniu skutków powodzi.

Wyzwanie ratownicze podjęli strażacy z województw dotkniętych powodzią, a ich działania wsparły zadysponowane w ramach COO KSRG siły i środki z pozostałych części kraju.

Podsumowanie:

  • od 11 września br., Jednostki Ochronny Przeciwpożarowej (JOP) podjęły ponad 29 tys. interwencji związanych z powodzią, ewakuując przy tym ok. 4,5 tys. osób z terenów bezpośredniego zagrożenia;
  • z jednostek ochrony przeciwpożarowej KSRG województw objętych działaniami powodziowymi, zaangażowanych zostało prawie 24 tys. pojazdów i 98 tys. ratowników;
  • w ramach sił i środków Centralnego Odwodu Operacyjnego (COO) KG PSP zaangażowano 385 pojazdów i 1315 ratowników. Mając na uwadze, że codziennie w PSP służy ok. 5 tys. funkcjonariuszy ­– 1315 ratowników w ramach COO, to ponad 25% codziennego stanu osobowego PSP;
  • dodatkowo, działając w oparciu o Zasady postępowania służb dyżurnych stanowisk kierowania KW PSP oraz KP(M) PSP w przypadku otrzymania ostrzeżeń meteorologicznych lub hydrologicznych wydanych przez IMGW-PIB”, zwiększono obsady w stanowiskach kierowania PSP oraz jednostkach ratowniczo gaśniczych na terenie kraju o 6 866 funkcjonariuszy.

Aktualnie faza działań ratowniczych się zakończyła, ale strażacy wciąż zaangażowani są w usuwanie skutków powodzi.

W czwartek 10 października, działania powodziowe były przedmiotem obrad Senackiego Zespołu Strażaków, podczas których informacje o zaangażowaniu JOP przedstawił zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Józef Galica.

 

Zdjęcie: Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}