Prezentacja mobilnych laboratoriów Państwowej Straży Pożarnej
08.03.2023
8 marca 2023 r. miał miejsce briefing prasowy z udziałem ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, wiceministra Macieja Wąsika oraz komendanta głównego PSP gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka, podczas którego zaprezentowano mobilne laboratoria, które trafią na wyposażenie specjalistycznych grup ratownictwa chemiczno–ekologicznego z Komendy Miejskiej PSP m. st. Warszawy oraz Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu.
Najnowsze oraz najbardziej zaawansowane technologicznie mobilne laboratoria będą służyły do wykrywania zagrożeń chemicznych, biologicznych oraz radiologocznych na terenie kraju.
Minister SWiA Mariusz Kamiński podczas konferencji powiedział: " Mamy ustawę modernizacyjną dotyczącą służb podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji na lata 2022-2025. To 10 miliardów złotych na modernizację infrastruktury naszych służb, a zwłaszcza na zakup nowoczesnego sprzętu. (...) Dziś przekazujemy Państwowej Straży Pożarnej dwa supernowoczesne, mobilne laboratoria służące do wykrywnia zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych. Są to rozwiązania najnowocześniejsze w całej Europie. Mamy świetnie wyszkoloną załogę - laboratoria będzie obsługiwało 30 funkcjonariuszy PSP, dysponujących kwalifikacjami z zakresu chemii, fizyki i biologii"
Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik skierował słowa: " Mobilne laboratoria będą stacjonowały w mazowieckiej oraz wielkopolskiej komendzie wojewódzkiej PSP. Niemniej, jeśli zajdzie taka potrzeba, będą uczestniczyć w działaniach na terenie całego kraju".
Komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak podkreślił: „ Laboratoria są najnowocześniejsze w Europie i jedne z najnowocześniejszych na świecie. (…) Od kilku lat prowadziliśmy nabór, żeby w laboratoriach pracowali najlepsi specjaliści z zakresu ratownictwa chemicznego, biologicznego oraz radiologicznego. Strażacy będą brali udział w akcjach ratowniczych oraz ćwiczeniach. Bardzo ważna jest współporaca międzynarodowa, w której osiągnęliśmy najwyższy poziom, co pokazały nasze ostatnie akcje ratunkowe poza granicami kraju. W kwietniu zaplanowaliśmy ćwiczenia z ratownikami z Litwy, a w kolejce czekają strażacy z państw bałtyckich oraz Finlandii. Wszyscy chcą z nami ćwiczyć i z nami współpracować.”
Mobilne laboratorium składa się z:
• kabiny kierowcy z systemem sterowania laboratorium,
• przedziału technicznego – miejsca przeznaczonego na urządzenia obsługujące systemy umożliwiające samodzielne funkcjonowanie laboratorium,
• przedziału A - analitycznego (wysuwanego),
• przedziału B – biologicznego - spełniającego warunki hermetyczności klasy III / PCL III / BSL III zgodnie z normami,
• przedziału C – tzw. czystego/chemicznego.
Obsada jednego samochodu to kierowca i strażak do obsługi technicznej oraz od dwóch do pięciu funkcjonariuszy PSP z wykształceniem wyższym chemia/biologia/ fizyka.
Zakup został zrealizowany w ramach projektu „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV”, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz Budżetu Państwa. Wartość zakupionych samochodów to prawie 24 mln zł.
Opracowanie: Wydział Prasowy Komendy Głównej PSP ,
Zdjęcia: bryg. Karol Kierzkowski , kpt. Grzegorz Trzeciak - Komenda Główna PSP .