Przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej wzięli udział w Baltic Excellence Programme 2024
22.03.2024
W dniach 18-21 marca 2024 r. w Helsinkach odbyła się ósma edycja Baltic Excellence Programme 2024 oraz druga edycja BALTinnoSEC Forum. Wydarzenie jest jednym z wielu organizowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Finlandii w ramach sprawowanej przez Finlandię prezydencji w Radzie Państw Morza Bałtyckiego (RPMB).
Udział w spotkaniu wzięli reprezentanci różnych szczebli i sektorów ochrony ludności krajów członkowskich Rady Państw Morza Bałtyckiego. Umożliwiło to przeprowadzenie szerokich dyskusji na temat koncepcji bezpieczeństwa społecznego, podczas zorganizowanych przez organizatorów różnorodnych interaktywnych zadań grupowych.
Z ramienia Państwowej Straży Pożarnej udział w wydarzeniu wzięły: mgr Bożena Kruk z Biura Ochrony Ludności Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej oraz str. mgr Monika Wachnik z Akademii Pożarniczej.
W ramach spotkania zaprezentowano wiele istotnych kwestii opartych na fińskim, kompleksowym modelu bezpieczeństwa i koncepcji obrony cywilnej. W modelu tym kluczowe funkcje społeczeństwa są wspólnie zabezpieczone przez władze, podmioty gospodarcze, organizacje pozarządowe i obywateli. Podejście to stanowi szkielet budowania gotowości fińskiego społeczeństwa na różne zdarzenia.
Poruszone zagadnienia wsparte były na zintegrowanym podejściu do ochrony ludności i obrony cywilnej, opartej na budowaniu kultury bezpieczeństwa, której podstawą jest zaufanie. Skoncentrowano się na roli wszystkich interesariuszy kompleksowego modelu ochrony ludności, na poziomie rządowym, samorządowym, lokalnym, organizacji pozarządowych, a także sektora prywatnego w krajowym modelu współpracy międzysektorowej oraz międzynarodowej w codziennym budowaniu gotowości i odporności na sytuacje kryzysowe.
Podczas wydarzenia była również możliwość podzielenia się własnymi doświadczeniami i wymiany poglądów z innymi uczestnikami, co przyczyniło się do wzbogacenia wiedzy pomiędzy krajami państw Morza Bałtyckiego.
Wizyta pozwoliła także na zapoznanie się z rozwiązaniami dotyczącymi budowy schronów i odwiedzenie jednego z największych, wybudowanych w centrum Helsinek Merihaka. Helsinki posiadają 5 500 schronów mogących pomieścić 900 tys. osób mieszkających w stolicy oraz ją odwiedzających. Dodatkowo, stolica zarządza 50 schronami mogącymi pomieścić około 200 tys. osób. W czasie pokoju miejsca te wykorzystywane są między innymi jako magazyny, obiekty rekreacyjne lub socjalne, zgodnie z pozwoleniem na budowę. W przypadku wystąpienia sytuacji zagrożenia, władze wydają odpowiednie zarządzenie, a schrony muszą być dostępne do celów ochrony ludności w ciągu 72 godzin od wydania nakazu, o czym władze informują na wiele sposobów i przy użyciu różnych kanałów komunikacji. Na wypadek nagłych zdarzeń na 5,6 mln mieszkańców przypada aż 50 500 w pełni przystosowanych, zabezpieczonych i wyposażonych schronów, co odpowiada możliwościom pomieszczenia 4,8 mln obywateli.
Finlandia jest jednym z najlepiej przygotowanych krajów pod kątem szkoleń dotyczących ochrony ludności i obrony cywilnej instytucji, jak i obywateli. 7 lutego w Finlandii obchodzony jest Narodowy Dzień Gotowości. Data 7 lutego została wybrana, aby przypomnieć mieszkańcom Finlandii, że powinni być w stanie poradzić sobie bez mediów przez co najmniej 72 godziny, jeśli dojdzie do sytuacji kryzysowej, takiej jak klęska żywiołowa lub atak militarny.
Opracowanie: mgr Bożena Kruk KG PSP, str. mgr Monika Wachnik APoż
Zdjęcia: mgr Bożena Kruk