Przedstawiciele PSP wzięli udział w XXVI posiedzeniu Polsko – Czeskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Transgranicznej
01.02.2022
1 lutego 2022 roku odbyło się wirtualne XXIV posiedzenie Polsko-Czeskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Transgranicznej.
Podczas spotkania Komisja wysłuchała informacji współprzewodniczących grup roboczych na temat ich działalności w okresie od ostatniego posiedzenia, które miało miejsce w czerwcu 2019 r. w Cieszynie.
Zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Adam Konieczny oraz płk. Roman Bílý, dyrektor Sekcji zintegrowanego systemu ratownictwa i zarządzania operacyjnego w Dyrekcji Generalnej Korpusu Pożarniczo-Ratowniczego MSW RCz (HZS ČR) reprezentowali na spotkaniu grupę roboczą ds. przeciwdziałania katastrofom, awariom i klęskom żywiołowym oraz zwalczania ich skutków.
Od ostatniego posiedzenia działalność niniejszej grupy koncentrowała się na współpracy służb ratowniczych obu krajów oraz realizacji wspólnych projektów finansowanych z UE. Na działalność niniejszą i realizację wspólnych inicjatyw niewątpliwie wpływ miała pandemia COVID-19. Mimo to, służby ratownicze starały się współpracować we wszystkich obszarach.
Istotnym elementem była realizacja zadań związanych ze wzajemną pomocą i nawiązaniem bezpośredniej współpracy służb ratowniczych działających w strefie przygranicznej. Od mniej więcej połowy 2020 r. współpraca koncentrowała się również na przekazywaniu informacji i doświadczeń związanych z działaniami na rzecz walki z pandemią COVID-19. Służby ratownicze obu państw z powodzeniem wymieniają informacje o zagrożeniach i zdarzeniach po obu stronach granicy, co pozwala skrócić czas dojazdu na miejsce interwencji i jednocześnie zapewnić szybką pomoc poszkodowanym. Aby usprawnić ten proces, strony prowadzą uzgodnienia dotyczące udziału we wspólnym projekcie w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027, którego założeniem byłoby połączenie systemów informatycznych na poziomie centrów operacyjnych HZS ČR oraz PSP PL, tak aby możliwe było wezwanie do współpracy transgranicznej poprzez standardowe aplikacje służące do zarządzania operacyjnego, w tym określenie miejsca interwencji na obszarze przygranicznym sąsiedniego państwa.
Kolejnym pomysłem na współpracę służb jest udział w projekcie, którego celem byłoby wypracowanie metodologii wspólnej interwencji z wykorzystaniem doświadczeń w gaszeniu dużych pożarów lasów, z uwzględnieniem specyfiki regionu, wspólnych ćwiczeń strażaków oraz pozyskiwanie brakującego sprzętu do użytku transgranicznego. O powyższych inicjatywach przedstawiciele Biura Planowania Operacyjnego i Biura Ochrony Ludności KG PSP rozmawiali z partnerami z Korpusu Pożarniczo-Ratowniczego Republiki Czeskiej (HZS ČR) również podczas wideokonferencji, która odbyła się 28 stycznia 2022 r.
Opracowanie: Biuro Ochrony Ludności KG PSP
Zdjęcia: Wydział Prasowy KG PSP