W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przedstawiciele RCB zapoznali się w KG PSP z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi w zakresie wykorzystania Samochodów Dowodzenia i Łączności

24.06.2024

samochód dowodzenia i łączności stoi na placu

24 czerwca 2024 r. na terenie Komendy Głównej PSP przeprowadzono dla Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów warsztaty, połączone z pokazem nowoczesnych rozwiązań technologicznych w kontekście wykorzystywania Samochodów Dowodzenia i Łączności (SDł) przez PSP.

Działania przeprowadzono z wykorzystaniem SDł Mazowieckiego i Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, a ich celem było przedstawienie rozwiązań technologicznych oraz możliwości operacyjnych użytkowanych obecnie, jak i nowo budowanych pojazdów ze szczególnym uwzględnieniem: 

  • radiowych systemów analogowych i cyfrowych, w tym standardów DMR i TETRA,
  • satelitarnego systemu telekomunikacyjnego,
  • przekazu obrazu z dowolnych urządzeń zewnętrznych (drony, roboty, sonary itp.), w tym wyniesienia infrastruktury i urządzeń do zewnętrznej przestrzeni zlokalizowanej w innych obiektach.

Omówiono również możliwości pojazdów pod kątem ich współpracy z załogowymi i bezzałogowymi statkami powietrznymi, a także kwestie dotyczące optymalnego ich wykorzystywania do zabezpieczania działań, w tym koordynacji operacji lotniczych.

Istotnym faktem, którym podzielono się podczas spotkania jest fakt, że w kwietniu br. wdrożono w PSP: „Standard wyposażenia samochodu specjalnego Samochód Dowodzenia i Łączności typu SLDł – kompanijne stanowisko dowodzenia” oraz „Standard wyposażenia samochodu specjalnego Samochód Dowodzenia i Łączności typu SDł – batalionowe stanowisko dowodzenia”.

Spotkanie było też doskonałą okazją do prezentacji przez KG PSP informacji i danych nt. zmieniających się światowych trendów i technologii w zakresie szeroko rozumianej dziedziny IT oraz sztucznej inteligencji i wykorzystywania jej w działaniach operacyjnych, szczególnie z perspektywy faktu, że to, co 10 lat temu było wzorcem do naśladowania, dzisiaj wskazuje na schyłek rozwiązań.

Wartym odnotowania jest fakt, że obecnie Państwowa Straż Pożarna uczestniczy w szerokim wachlarzu projektów, dzięki którym w najbliższym czasie możliwym będzie dokonanie kolejnych modernizacji systemów łączności, w tym zakupów najnowocześniejszych batalionowych jak i kompanijnych samochodów dowodzenia i łączności (SDł i SLDł).

Warsztaty przeprowadzili funkcjonariusze Biura Planowania Operacyjnego i Biura Bezpieczeństwa Informacji KG PSP w obecności Komendanta Głównego PSP, dr. inż. Mariusza Feltynowskiego wraz z Zastępcami.

 

 

Opracowanie: Biuro Planowania Operacyjnego KG PSP
Zdjęcia: sekc. Krzysztof Pisz

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}