Serdecznie zapraszamy do lektury nowego grudniowego numeru Przeglądu Pożarniczego!
09.12.2024
Zbliża się koniec roku 2024. Jest to też czas podsumowań i refleksji, ale również czas robienia noworocznych postanowień i podejmowania decyzji na kolejne miesiące nowego roku. Myśląc o przyszłości, myślimy często o dalszym kształceniu, rozwijaniu umiejętności zawodowych, zdobywaniu nowej wiedzy. W grudniowym numerze sporo miejsca poświęciliśmy właśnie tematowi edukacji.
Na czym zatem polega kształcenie ustawiczne, jakie są jego formy i jak ważną rolę odgrywa ono we współczesnym, dynamicznie rozwijającym się społeczeństwie, przeczytają Państwo w artykule pt. „W nieustannym rozwoju”. Ciągłe doskonalenie strażaków, rozwijanie ich kompetencji zawodowych w szkołach pożarniczych i ośrodkach szkolenia, a także wsparcie dla wiedzy i doświadczenia kadry dowódczej to konieczność w dzisiejszym, pełnym wyzwań cywilizacyjnych świecie. Właśnie o potrzebie doskonalenia zawodowego w Państwowej Straży Pożarnej oraz umiejętnym wykorzystaniu potencjału kadr w kształceniu traktuje tekst pt. „Po co nam szkoły i ośrodki szkolenia?”.
22 listopada obchodziliśmy Europejski Dzień Czujki Dymu. Okres jesienno-zimowy i związany z nim sezon grzewczy to wzrost zagrożenia zatruciem tlenkiem węgla oraz występowania pożarów w budynkach mieszkalnych. Stąd olbrzymie znaczenie edukacji społecznej na temat potrzeby instalowania czujek dymu i tlenku węgla w naszych domach. W Akademii Pożarniczej odbyła się konferencja pod hasłem „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, będąca kontynuacją ogólnopolskiej kampanii prewencyjnej, a poświęcona bezpieczeństwu w budynkach mieszkalnych. Wszystko o czujkach w artykule pt. „Sezon grzewczy bez ryzyka”.
O działaniach, które miały na celu likwidację skutków wrześniowej powodzi oraz niesienie pomocy poszkodowanym na zalanych terenach, a także o funkcjonowaniu sztabów kryzysowych w tym trudnym okresie możemy przeczytać w ciekawym artykule autorstwa jednego z pełnomocników powołanych z grona doświadczonych oficerów PSP. Bez koordynacji i współpracy wielu zaangażowanych podmiotów nie byłoby możliwe zrozumienie potrzeb i wsparcie pokrzywdzonych w niedawnej powodzi.
Spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślnego Nowego Roku!
Do kolejnego spotkania, już w 2025 r.!