W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Serdecznie zapraszamy do lektury styczniowego numeru Przeglądu Pożarniczego!

20.01.2025

Z lewej strony okładka styczniowego numeru miesięcznika Przegląd Pożarniczy, na której zamieszczono kolaż z działań ratowniczych oraz napis Skuteczni i niezawodni, oraz logotyp jubileuszu 30-lecia krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Z prawej strony napis w kolorze czerwonym w Najnowszym numerze oraz najciekawsze artykuły: Nasz strażak zza oceanu str.12, PSP i Polska prezydencja str.16, Przełomowy akt prawny str. 20

Szanowne Czytelniczki i Szanowni Czytelnicy!

Wkroczyliśmy w Nowy 2025 Rok. To będzie rok ważny, obfitujący w wiele istotnych wydarzeń – dla nas jako społeczeństwa, dla naszego kraju, dla bezpieczeństwa w Europie. Wszystkim tym wydarzeniom będzie towarzyszył nieodłączny temat-bezpieczeństwo w różnych obszarach. Wiadomo, że bycie bezpiecznym jest jednym z podstawowych dążeń człowieka, daje poczucie pewności, stabilizacji i możliwości rozwoju. 

W bieżącym roku obchodzimy bardzo ważny jubileusz 30-lecia funkcjonowania krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, stanowiącego integralną część organizacji bezpieczeństwa wewnętrznego naszego państwa.  W 1995 r. ówczesny komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Feliks Dela powiedział:

krajowy system ratowniczo-gaśniczy jest systemem otwartym, ściśle współpracującym z otoczeniem. Stworzono go dla zaspokajania potrzeb wynikających z naturalnych zachowań człowieka, a zwłaszcza zapewnienia mu poczucia bezpieczeństwa. Nie stanowi wyizolowanego składnika bezpieczeństwa publicznego, lecz jego ważny czynnik, żywo reagujący na wszelkie zmiany i w wysokim stopniu współdziałający z otoczeniem

(„Przegląd Pożarniczy” 1995, nr 2). Polecamy na naszych łamach artykuł o początkach i rozwoju systemu, którego trzon do dzisiaj stanowi Państwowa Straż Pożarna, we współpracy z innymi służbami i instytucjami, przy szczególnym wsparciu jednostek ochotniczych straży pożarnych włączonych do KSRG.

Krajowy system ratowniczo-gaśniczy – początki

1 stycznia Polska objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Hasłem przewodnim polskiej prezydencji jest „Bezpieczeństwo, Europo!”, co jasno pokazuje nasze priorytety nie tylko na najbliższe pół roku. Obecna sytuacja geopolityczna to trudny czas dla całej europejskiej wspólnoty, stąd tak istotny punkt programu naszej prezydencji stanowi ochrona bezpieczeństwa państw członkowskich UE. Zagadnienie bezpieczeństwa podczas prezydencji dotyczy wielu wymiarów. Zakres kompetencji Państwowej Straży Pożarnej to działanie na rzecz bezpieczeństwa poprzez zwiększanie odporności krajów Wspólnoty na skutki katastrof i klęsk żywiołowych oraz wzmacnianie potencjału ochrony ludności, ratownictwa i pomocy humanitarnej. Zadania i rolę Polski, a zatem i PSP, w tym szczególnym okresie przybliży Państwu artykuł pt. „Co to jest prezydencja?”

Co to jest prezydencja?

Od 1 stycznia 2025 r. zaczęła też obowiązywać w naszym kraju ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej – będąca jednym z najważniejszych, nowoczesnych i kompleksowych projektów legislacyjnych, mająca za zadanie przygotować społeczeństwo na wszelkie zagrożenia oraz wpływać na zwiększenie jego bezpieczeństwa. Zachęcamy do lektury publikacji autorstwa dyrektora Biura Ochrony Ludności Komendy Głównej PSP, który wyjaśnia założenia i cele ustawy oraz związane z nią nowe wyzwania stojące przed podmiotami ratowniczymi.

Nowa ustawa – nowe wyzwania

O tym, jak wygląda zawód strażaka w USA, przeczytacie Państwo w ciekawej rozmowie z emerytowanym kapitanem straży pożarnej na Florydzie, z pochodzenia Polakiem, panem Ireneuszem Fajkisem. To opowieść o pełnej poświęcenia służbie, życiu pełnym wyzwań, pasjach, blaskach i cieniach tak wymagającego w każdym zakątku świata zawodu strażaka.

Za linią ognia – strażak, ratownik i wojna z PTSD

Wszelkiej pomyślności i wielu sukcesów w Nowym Roku!

W imieniu zespołu redakcyjnego zachęcam do lektury i współpracy!

{"register":{"columns":[]}}