Spotkanie przedstawicieli PSP i IMGW-PIB dotyczące optymalizacji postępowania podczas zdarzeń wywołanych zjawiskami pogodowymi
18.04.2024
18 kwietnia 2024 r. w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej odbyło się spotkanie kierownictw Biura Planowania Operacyjnego i Biura Bezpieczeństwa Informacji Komendy Głównej PSP z kierownictwem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego (IMGW-PIB).
Tematem spotkania była kwestia szeroko rozumianej współpracy oraz rozbudowy już funkcjonujących mechanizmów organizacyjnych, mających na celu jeszcze bardziej optymalne postępowanie jednostek PSP i IMGW-PIB podczas zdarzeń wywołanych zjawiskami pogodowymi.
Wartym odnotowania jest fakt, że PSP od wielu lat ściśle współpracuje z IMGW, a wyniki tych prac znalazły odzwierciedlenie między innymi w opracowaniu i wdrożeniu przez Komendanta Głównego PSP w całej formacji „Zasad postępowania służb dyżurnych stanowisk kierowania PSP, w przypadku otrzymania ostrzeżeń meteorologicznych lub hydrologicznych wydanych przez IMGW-PIB”. Dokument określa minimalny standard postępowania służb dyżurnych stanowisk kierowania PSP w przypadku otrzymania ostrzeżeń meteorologicznych lub hydrologicznych, w tym nakłada na poszczególne poziomy organizacyjne PSP określone obowiązki.
Czwartkowe spotkanie miało na celu przedstawienie przez PSP, IMGW-PIB informacji nt.:
- działań realizowanych przez PSP w przypadkach wydawania przez IMGW-PIB ostrzeżeń hydrologicznych i meteorologicznych, w tym także informacji dot. statystyk interwencji w związku ze zdarzeniami atmosferycznymi (silne wiatry) w wybranych okresach. Analiza przedstawiona przez PSP wskazała wprost, że nie zawsze liczba zdarzeń tzw. anomalii pogodowych odnotowywanych w Systemie Wspomagania Dowodzenia Państwowej Straży Pożarnej (SWD PSP) do których dysponowane są zasoby PSP i OSP, jest proporcjonalna do liczby osób rannych, czy śmiertelnych;
- działań historycznych dot. anomalii pogodowych z ostatnich 10 lat wraz z koordynatami tych zdarzeń oraz mapami, celem jeszcze bardziej precyzyjnego posadowienia przez Instytut urządzeń pomiarowych tj. dokładnie w miejscach, gdzie zaangażowanie PSP w działania podczas zjawisk pogodowych było największe;
- możliwości zbudowania i udostępnienia Instytutowi interfejsu programu aplikacyjnego API, celem prezentacji danych związanych z anomaliami pogodowymi w czasie rzeczywistym.
Podczas spotkania zorganizowana została również wizyta studyjna w Stanowisku Kierowania Komendanta Głównego PSP, gdzie przedstawiono gościom z IMGW-PIB funkcjonalność systemów, w tym systemów teleinformatycznych wykorzystywanych przez Dyżurnych Operacyjnych Kraju, ze szczególnym uwzględnieniem monitoringu zagrożeń pogodowych.
Organizacja spotkania była kolejnym etapem procesu koordynowanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, zmierzającego do zoptymalizowania współpracy pomiędzy służbami, podmiotami i instytucjami pod kątem informowania społeczeństwa o zagrożeniach pogodowych, ze szczególnym uwzględnieniem alertu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Opracowanie: Biuro Planowania Operacyjnego KG PSP
Zdjęcia: st. str. Krzysztof Pisz