W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie regionalne INSARAG Afryka-Europa-Bliski Wschód (AEME) z udziałem funkcjonariuszy PSP

20.10.2023

Na zdjęciu znajduje się duży ekran, na którym wyświetlone są napisy w języku angielskim, a przed ekranem przy mównicy znajduje się osoba w mundurze. Po prawej stronie znajduję się stół konferencyjny.

W dniach 16-20 października 2023 r.  w katarskim Doha odbyło się spotkanie regionalne INSARAG Afryka-Europa-Bliski Wschód (AEME), podczas którego Państwową Straż Pożarną reprezentowało dwóch członków grupy USAR Poland: st. bryg. Michał Langner - dowódca grupy pełniący zarazem funkcję punktu kontaktowego ds. strategii i polityki Insarag (Policy Focal Point) oraz mł. bryg. Aleksander Mirowski z SGPR Łódź - dowódca zespołu rekonesansu a także uczestnik ostatniej akcji ratowniczej w Turcji. 

Niniejsze spotkanie miało na celu weryfikację dotychczasowej strategii działania organizacji, jak również wspólne ustalenie przez kraje członkowskie dalszych kierunków rozwoju INSARAG, tak by dostosować taktykę działań do nowych wyzwań wciąż zmieniającego się świata.

Nieodłącznym elementem spotkań INSARAG jest również ocena działań poszukiwawczo-ratowniczych, której tym razem podlegały działania prowadzone w 2023 r. w Turcji oraz w Maroko. Stanowi to istotny element w rozwoju grup USAR (Urban Search and Rescue).
Duża część tegorocznego spotkania poświęcona została również na dyskusję na temat podjęcia potencjalnych działań naprawczych, w oparciu o wnioski ustalone po trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii w lutym 2023 r. (Turkiye and Syria earthquake After Action Review).

Głównym wnioskiem wynikłym z podsumowania działań jak również z samego spotkania jest konieczność poprawy koordynacji grup w trakcie złożonych katastrof, jak ta w Turcji i Syrii a także zwiększenie zaangażowania w budowę potencjału ratowniczego przez kraje rozwinięte (Europa) na rzecz pozostałych w regionie reprezentujących północną cześć kontynentu afrykańskiego oraz Bliski Wschód, które szczególnie narażone są na trzęsienia ziemi.

W przyszłym roku przewodnictwo w grupie przejmuje Rumunia, która wspólnie z partnerami w Europie Centralnej (w tym z Polską) zapowiedziała wiele inicjatyw na rzecz poprawy wsparcia krajów budujących swoje zasoby ratownicze do działań międzynarodowych o specjalizacji poszukiwawczo ratowniczej.

 

Opracowanie: Biuro Planowania Operacyjnego KG PSP

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}