Spotkanie Starszych Ekspertów Sieci Ochrony Ludności Rady Państw Morza Bałtyckiego
06.04.2022
5 i 6 kwietnia br. przedstawiciele Biura Ochrony Ludności Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wzięli udział w spotkaniu Starszych Ekspertów Sieci Ochrony Ludności Rady Państw Morza Bałtyckiego (RPMB), które odbyło się w Tønsberg w Norwegii.
Gospodarzem wydarzenia był Norweski Dyrektoriat Ochrony Ludności (DSB), podlegający Ministerstwu Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Publicznego. DSB odpowiada m.in. za ochronę Norwegii i jej obywateli na wypadek sytuacji nadzwyczajnych. Przykładowymi obszarami odpowiedzialności DSB są prewencja zagrożeń, zarządzanie reagowaniem, bezpieczeństwo cybernetyczne, badania i analizy, współpraca cywilno-wojskowa, szkolenia, ocena i nadzór. W spotkaniu uczestniczyli reprezentanci instytucji ochrony ludności z większości państw członkowskich RPMB.
W związku z agresją Federacji Rosyjskiej – członka RPMB na niepodległą Ukrainę oraz deklaracją przyjętą przez ministrów spraw zagranicznych Danii, Estonii, Finlandii, Islandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski i Szwecji oraz Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Bezpieczeństwa, a dotyczącą całkowitego zawieszenia Federacji Rosyjskiej w pracach organizacyjnych na wszystkich szczeblach, podczas spotkania omówiono funkcjonowanie Rady Państw Morza Bałtyckiego w tym kontekście oraz bieżących i przyszłych projektów. Osią spotkania były również nowe wyzwania, jakie przed służbami ochrony ludności postawiła inwazja Rosji na Ukrainę.Kraje przedstawiły swoją obecną sytuację związaną z podwyższonymi stanami gotowości na wypadek zagrożeń zewnętrznych oraz pomocą udzielaną Ukrainie i jej mieszkańcom poszukującym schronienia. Omawiano procedury i planowane zmiany legislacyjne, a także podsumowano zakres pomocy materialnej i niematerialnej (np. psychologicznej), jaką członkowie RPMB zapewniają uchodźcom z Ukrainy oraz ukraińskim służbom ochrony ludności. Wszystkie kraje wskazały na istotność współpracy na wszystkich szczeblach administracji publicznej oraz z sektorem pozarządowym.Ogromnym zainteresowaniem uczestników cieszyły się działania podejmowane przez Państwową Straż Pożarną oraz ochotnicze straże pożarne. Kraje wyraziły chęć skorzystania z polskich doświadczeń na każdej płaszczyźnie współpracy związanej z kryzysem uchodźczym. Planowane są wizyty studyjne.
W ramach wydarzenia podsumowano również bieżące projekty naukowo-badawcze i edukacyjne. Szwecja poinformowała o raporcie dotyczącym wyzwań zebranych po pandemii COVID-19: https://coronakommissionen.com/wp-content/uploads/2021/10/summary-sweden-in-the-pandemic.pdf, a Norwegia o możliwościach finansowych płynących z Funduszy Norweskich i Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Opracowanie: Bożena Kruk, Wydział Współpracy Międzynarodowej, Biuro Ochrony Ludności KG PSP