Spotkanie Szefa MSWiA z Ministrem Spraw Wewnętrznych Ukrainy z udziałem Zastępcy Komendanta Głównego PSP nadbryg. Arkadiusza Przybyły
26.06.2023
26 czerwca 2023 r. w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie miało miejsce spotkanie szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pana Mariusza Kamińskiego z ministrem spraw wewnętrznych Ukrainy Ihorem Klymenką.
W rozmowach brali udział również wiceminister Bartosz Grodecki oraz komendanci główni Policji i Straży Granicznej. Państwową Straż Pożarną podczas spotkania reprezentował nadbryg. Arkadiusz Przybyła zastępca komendanta głównego PSP oraz nadbryg. Andrzej Babiec podkarpacki komendant wojewódzki PSP.
Podczas spotkania szef ukraińskiego MSW podziękował funkcjonariuszom polskich służb mundurowych za pomoc Ukrainie oraz wręczył odznaczenia państwowe. Wśród odznaczonych znalazło się 3 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej:
- mł. bryg. Paweł Szkoła z Komendy Powiatowej PSP w Jarosławiu - już od pierwszych chwil po wybuchu wojny na Ukrainie bezpośrednio w terenie organizował i przeprowadzał działania umożliwiające szybkie uruchomienie punktów recepcyjnych dla uchodźców w ustalonych wcześniej lokalizacjach (w tym największego z nich w Hali Kijowskiej na terenie kompleksu "Dolina Korczowa" w miejscowości Młyny i kilku miejsc czasowego pobytu dla uchodźców w świetlicach wiejskich w miejscowościach Chotyniec, Korczowa i Piaski na terenie Gminy Radymno). Organizował w pierwszej fazie działań szybki i sprawny transport wyposażenia punktów recepcyjnych (łóżka, materace, koce, pościel) oraz dostarczanie do nich wody pitnej i żywności. Koordynował również organizację transportu uchodźców z Drogowego Przejścia Granicznego w Korczowej do punków recepcyjnych i miejsc pobytu. W pierwszej fazie działań, kluczowej dla sprawnego uruchomienia i funkcjonowania punktów recepcyjnych, bezpośrednio koordynował działania jednostek PSP i OSP oraz zapewniał właściwą współpracę z innymi służbami.
- sekc. Krzysztof Butra z Komendy Miejskiej PSP w Przemyślu - w czasie pełnienia służby: zawsze chętnie uczestniczył w różnych formach pomocy czy to pełniąc służbę w punkcie recepcyjnym na dworcu w Przemyślu, czy też pełniąc służbę w Centrum Pomocy Humanitarnej w Przemyślu koordynując działania związane z przeładunkiem towarów, żywności, zakwaterowaniem i transportem uchodźców w głąb kraju i za granicę;
w czasie wolnym od służby: pracował jako wolontariusz i koordynator w punkcie recepcyjnym na dworcu w Przemyślu, pracował jako koordynator, tłumacz i wolontariusz w Centrum Pomocy Humanitarnej w Przemyślu, koordynował transporty żywności i darów na Ukrainę, organizował i koordynował transport uchodźców autokarami z dworca w Przemyślu w głąb kraju i za granicę, swoim prywatnym samochodem dowoził do punków tymczasowego zakwaterowania matek z dziećmi żywność i odzież (transporty krajowe i zagraniczne); - st. asp. Tomasz Szmagara z Komendy Powiatowej PSP w Lubaczowie - od pierwszych dni wybuchu konfliktu zbrojnego Rosji na Ukrainę służbę pełnił na przejściu granicznym Budomierz kierując działaniami ratowniczymi: koordynował transport uchodźców z Ukrainy do wskazanych miejsc na terenie całego kraju, koordynował transport uchodźców do punktów recepcyjnych, pomagał w budowie miasteczka namiotowego w pobliżu przejścia granicznego a także rozstawianiu namiotów na przejściu granicznym, pomagał uchodźcom w przekraczaniu PSG Budomierz (przenoszenie bagaży oraz dzieci), wydawał ciepłe napoje oraz posiłki a także odzież, udzielał kwalifikowanej pierwszej pomocy uchodźcom, współdziałał z innymi służbami pełniącymi służbę na PSG Budomierz.
Po spotkaniu odbył się briefing ministrów spraw wewnętrznych Polski i Ukrainy, podczas którego strona polska przekazała wsparcie sprzętowe dla ukraińskich służb mundurowych.
Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP
Zdjęcia: Patrycja Kubasiewicz - Podkarpacki Urząd Wojewódzki