W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie z przedstawicielami Centralnego Portu Komunikacyjnego

06.04.2022

Uczestnicy spotkania siedzący przy stole. Ośmiu mężczyzn w mundurach Państwowej Straży Pożarnej. Jedna osoba stoi i prezentuje slajd na ekranie.

6 kwietnia 2022 roku w siedzibie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej miało miejsce spotkanie przedstawicieli Centralnego Portu Komunikacyjnego z reprezentantami Komendanta Głównego PSP z Biura Planowania Operacyjnego i Biura Przeciwdziałania Zagrożeniom, a także kierownictwem komend wojewódzkich PSP w Łodzi i Warszawie.

Podczas spotkania eksperci spółki przedstawili koncepcję dotyczącą planowanej budowy węzła przesiadkowego w odległości 37 km na zachód od Warszawy w kierunku Łodzi, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy.  W ramach tego projektu, na obszarze ok. 3 000 hektarów ma zostać wybudowany „Port Solidarność”, który w ramach pierwszego etapu będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.

Przedstawiciel CPK omówił założenia programu dofinansowań jednostek ochrony przeciwpożarowej, który ma odbywać się poprzez zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych oraz wyposażenia technicznego i osobistego dla strażaków z JRG PSP i OSP.  Inwestycja CPK jak i docelowy obszar funkcjonowania lotniska „Port Solidarność” ma obejmować swym zasięgiem siedem powiatów na terenie dwóch województw, a w bezpośrednim sąsiedztwie planowanego CPK znajdzie się 7 JRG PSP i 282 OSP, w tym 109 włączonych do ksrg.

Podczas spotkania poruszono zagadnienia związane z harmonogramem inwestycji, działaniami związanymi z pracami przygotowawczymi, korytarzami transportowymi i zabezpieczeniem logistyki budowy, w tym pracy około 20 000 pracowników.

Przedstawiciele Komendanta Głównego PSP zwrócili szczególną uwagę na potencjalne, ogromne zagrożenia wynikające ze skali inwestycji, a także samego procesu przygotowywania otoczenia CPK. Podkreślono niebezpieczeństwa, które mogą wyniknąć podczas transportu i dostarczania materiałów budowlanych i pędnych, w trakcie trwania budowy i docelowego funkcjonowania lotniska i inwestycji mu towarzyszących.

Przedstawicielom CPK zasugerowano zaplanowanie w budżecie spółki gwarancji finansowej na potrzeby powołania Zakładowej Służby Ratowniczej obsługującej teren budowy, na fundamentach której docelowo powstałaby Lotniskowa Służba Ratownicza zabezpieczająca „Port Solidarność”.

 

Opracowanie i zdjęcia: Biuro Planowania Operacyjnego

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}