Spotkanie Zespołu ds. ratownictwa wysokościowego
15.04.2022
W dniach 14-15 kwietnia 2022 r. odbyło się spotkanie Zespołu do spraw ratownictwa wysokościowego, powołanego Decyzją nr 1 Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 3 stycznia 2022 r.
Zgodnie z w/w Decyzją Zespół na bieżąco monitoruje i analizuje kwestie dot. ratownictwa wysokościowego pod względem prawnym, organizacyjnym, szkoleniowym, zabezpieczenia operacyjnego, wyposażenia technicznego i bezpieczeństwa, a obrady skupiły się szczególnie nad:
- aktualizacją zapisów wynikających z Zasad, a dotyczących technik oraz sprzętu,
- korektą programów szkoleń ws. ratownictwa wysokościowego w zakresie podstawowym z tzw. z plusem czyli dot. konstrukcji i drzew,
- wdrożeniem skryptów/materiałów szkoleniowych dla zakresu specjalistycznego oraz podstawowego takich jak:
- Materiały dydaktyczne "Zakres podstawowy",
- Materiały dydaktyczne "Młodszy ratownik/ratownik",
- Materiały dydaktyczne "Ewakuacja z kolei linowych",
- Materiały dydaktyczne "Ewakuacja z kolei drzew i konstrukcji"
Działania Zespołu podzielono na trzy grupy zadaniowe tj.: ds.:
- uwag z kraju dot. procesu szkolenia,
- uwag z kraju dot. technik i sprzętu,
- schematów.
Dodatkowo omówione zostały: bieżące wydarzenia, ćwiczenia, szkolenia, a także problemy bezpośrednio nurtujące specjalizację.
Plany Komendanta Głównego PSP mające bezpośredni wpływ na dalsze funkcjonowanie ratownictwa wysokościowego w PSP, zaprezentował zastępca dyrektora BPO KG PSP, który poruszył w szczególności tematy:
- Realizacji zakupu noszy śmigłowcowych wraz z materacami próżniowymi i osprzętem dla grup śmigłowcowych.
- Realizacji przez Zarząd Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP szkolenia śmigłowcowego (ćwiczeń zgrywających) dla ratowników śmigłowcowych oraz ratowników śmigłowcowych – operatorów.
- Rozpoczęcia prac celem realizacji procesu przetargowego na zakup samochodów ratownictwa wysokościowego dla Specjalistycznych Grup Ratownictwa Wysokościowego (SGRW), z województw które zgłosiły takie potrzeby podczas uzgadniania Planu sieci na lata 2022-2025 (do każdego z pojazdów planowany jest zakup kombinezonów dla SGRW).
- Aktualizacji porozumień, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania statków powietrznych niżej wymienionych podmiotów i służb, w tym do działań ratowniczych z wykorzystaniem technik linowych oraz Big-Bag (powodzie) i Bambi-Bucket (pożary) z:
- Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym,
- Komendą Główną Straży Granicznej,
- Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.
- Organizacji łączności ze statkami powietrznymi, w tym pod kątem wykorzystania kanału U02 oraz nowo wdrażanego kanału do łączności pod pokładowej.
- Rozpoczęcia procesu szkolenia dla Specjalistów Zadaniowych i Obserwatorów Pokładowych z PSP przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne w ramach organizacji lotniczej PSE.
- Egzaminu instruktorskiego – I i II część w Krakowie.
- Propozycji doposażenia SGRW w specjalistyczne jednostki sprzętowe takie jak:
- Zestawy łączności bezprzewodowej wraz z hełmami przeznaczone do współpracy ratowników ze śmigłowcem,
- Automatyczne haki do transportu zbiorników typ „Big-bag” z elektrycznym zwalnianiem ładunku,
- Zbiorniki na wodę typu „Bambi-Bucket” wraz z niezbędnym doposażeniem.
Odprawa była tez doskonałym momentem, w którym w imieniu Komendanta Głównego PSP, kierownictwo BPO mogło podziękować Zespołowi za zaangażowanie, kreatywność oraz konsekwentność działań mających na celu rozwój specjalizacji, a także złożyć najserdeczniejsze życzenia w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy.
Opracowanie i zdjęcia: Biuro Planowania Operacyjnego KG PSP