Stan realizacji świadczeń ratowniczych dla OSP
21.07.2023
Od wejścia w życie ustawy prawo do świadczenia ratowniczego przysługuje za czynne uczestnictwo w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych: w przypadku mężczyzn – przez co najmniej 25 lat, w przypadku kobiet – przez co najmniej 20 lat. Zgodnie z art. 16 ust 3 ustawy o ochotniczych strażach pożarnych „przez czynne uczestnictwo należy rozumieć bezpośredni udział co najmniej raz w roku w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych”. Powyższe zadania realizują komendy powiatowe i miejskie PSP w zakresie prowadzenia postepowań administracyjnych związanych z rozpatrywaniem wniosków, analizą przyjętej dokumentacji, w tym oświadczeń świadków oraz wydawaniem decyzji i przekazywaniem ich do Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA. Zgodnie z ustawą, kwota świadczenia ratowniczego od dnia 1 marca 2023 r. została zwaloryzowana z kwoty 200 zł do 230 zł.
Proces przyznawania świadczeń jest procesem ciągłym, mającym na celu uhonorowanie wieloletniej działalności druhów OSP na rzecz lokalnych społeczności.
W okresie od 01.01.2023 r. – 30.06.2023 r. Komendy Powiatowe/Miejskie PSP przyznały w formie decyzji 10 332 świadczeń ratowniczych, o które wnioskowali druhowie OSP.
Opracowanie: Biuro Ochrony Ludności KG PSP