Statystyki działań – podsumowanie minionego weekendu
18.01.2021
W miniony weekend strażacy wyjeżdżali do 2380 zdarzeń. Doszło do 720 pożarów, w których zginęło 11 osób, a 31 osób odniosło obrażenia.
Do jednego z najpoważniejszych zdarzeń doszło w Szymbarku w Małopolsce, gdzie w pożarze drewnianego domu zginęła 15-latka. Ofiary śmiertelne odnotowano m.in. w pożarze poddasza budynku wielorodzinnego w Tczewie, a także w pożarze stodoły w miejscowości Sarnowa Góra w pow. ciechanowskim na Mazowszu.
W Ełku (woj. warmińsko-mazurskie) jedna osoba zginęła w pożarze domu letniskowego na terenie ogródków działkowych. Z kolei w miejscowości Rysiny-Kolonia w pow. kolskim w Wielkopolsce jedna osoba zginęła w pożarze samochodu zaparkowanego na terenie posesji.
W trakcie weekendu strażacy prowadzili również 42 akcje ratownicze związane z emisją tlenku węgla, w których 8 osób wymagało pomocy medycznej.
Od początku umownego sezonu grzewczego, czyli od 1 października 2020 roku strażacy interweniowali 1407 razy w związku z emisją tlenku węgla. Wskutek zatrucia czadem zmarło 27 osób, a 607 wymagało hospitalizacji.
Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia – przy dużych stężeniach tego gazu – może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.
Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych. Ma silne właściwości toksyczne.