Strażacy PSP wyróżnieni przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendanta Głównego PSP za udział w działaniach gaśniczych we Francji
28.09.2022
28 września 2022 r. w siedzibie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej odbyła się uroczysta zbiórka, podczas której sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Maciej Wąsik oraz komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak wręczyli strażakom PSP nagrody i wyróżnienia za udział w akcji gaszenia pożarów lasów we Francji.
Gen. brygadier Andrzej Bartkowiak, witając przybyłych na uroczystość powiedział:
„Cieszę się, że możemy powitać Was jeszcze raz na polskiej ziemi, po tej ciężkiej pracy, którą wykonywaliście we Francji”.
Wiceszef MSWiA Pan Maciej Wąsik dziękujac strażakom za tę i inne akcje, zwrócił się do nich słowami:
„Dziękuję za to, że jesteście, że czekaliście i zawsze czekacie na sygnał wyjazdu. Dziękuję za gotowość do realizacji nawet najcięższych zadań. Jestem dumny, że Polska ma taką ekipę”.
W imieniu całej grupy GFFFV Poland głos zabrał mł. bryg. Aleksander Mirowski z Komendy Miejskiej PSP w Łodzi. Do kierownictwa MSWiA i KG PSP ale przede wszystkim do swoich Kolegów, którzy wspólnie z Nim wzięli udział w akcji gaszenia pożaru lasów we Francji skierował piękne słowa:
"Cierpliwość, wytrwałość i pot tworzą niepokonaną kombinację sukcesu" - to słowa Napoleona Bonaparte, które jakże pasują do naszego dzisiejszego spotkania. Za tę cierpliwość, wytrwałość i pot chcę Wam dziś podziękować. To dzięki nim dziś możemy powiedzieć, że Misja Francja 2022 zakończyła się sukcesem!
Ale czym jest ten sukces? Co sprawia, że możemy dziś powiedzieć, że osiągnęliśmy postawiony przed nami cel? Co jest jego miarą?
Ilość linii gaśniczych jakie rozwinęliście? Ilość ugaszonych hektarów lasów? Wartość uratowanego mienia?
…
Nie. Żadne z wymienionych.
Miarą Waszego sukcesu są rodziny, które wróciły bezpiecznie do swoich domów. Miarą tego sukcesu są ludzie, którzy słowem "dziękuję" żegnali Was na drodze do domu. Miarą tego sukcesu są Polacy mieszkający poza granicami kraju, którzy widząc Waszą służbę z dumą mówili "Jestem Polką, jestem Polakiem, a to są nasi chłopcy z Polski"! To jest miara tego sukcesu. Wasze dziedzictwo jako strażaków i Polaków - bądźcie z niego dumni!
Wypełniliście rotę ślubowania, nie ważąc by zostawić dom i wyciągnęliście pomocną dłoń do ludzi, których nie znacie, którzy nie mówią w Waszym języku. Czy można zrobić coś więcej?...
Panie Ministrze, Panie Komendancie, to wszystko, nie byłoby możliwe bez Waszych decyzji, bez Waszego zaufania w naszą pracę. Dziękujemy Wam za to.
Przyjaciele, nie mogę nic więcej dodać...".
W dzisiejszej uroczystości udział wzięli również zastępcy komendanta głównego PSP nadbryg. Adam Konieczny i nadbryg. Krzysztof Hejduk oraz zachodniopomorski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jarosław Tomczyk i dolnośląski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Marek Kamiński.
FRANCJA 2022
11 sierpnia 2022 r. 146 strażaków i 49 pojazdów Państwowej Straży Pożarnej wyruszyło do Francji aby wspomóc tamtejszych strażaków w walce z pożarem lasów. W skład polskiej grupy ratowniczej weszli strażacy z: Komendy Głównej PSP (dowództwo modułu), województwa dolnośląskiego (moduł GFFFV Wrocław ), województwa zachodniopomorskiego (GFFFV) oraz strażacy z województw: wielkopolskiego, mazowieckiego, łódzkiego, opolskiego i śląskiego - realizujący zadania komponentu dowódczego.
Głównym zadaniem modułu GFFFV Poland było wsparcie działań gaśniczych w okolicach miejscowości Hostens (ok. 30 km na południe od Bordeaux). Dziennie w działania zaangażowane było ciągle ok. 30 pojazdów i 120 ratowników. Pozostała część grupy zajmowała się zabezpieczeniem logistycznym oraz koordynacją działań w sztabie modułu. Zadania modułu GFFFV Poland opierały się głównie na dogaszaniu aktywnych pożarów podpowierzchniowych (torfowiska), budowania wydajnych systemów zaopatrzenia wodnego zarówno na potrzeby własne jak i innych modułów/sił lokalnych, prowadzenie wycinki nadpalonych/spalonych drzew oraz interwencyjnym działaniu w przypadku pojawienia się pożarów na powierzchni. Ze względu na trudnodostępny teren znaczna część zadań realizowana była bez bezpośredniego użycia pojazdów. Ratownicy docierali pieszo do trudnodostępnych miejsc i realizowali zadania przy wykorzystaniu podręcznego sprzętu gaśniczego. W sumie moduł GFFFV Poland realizował działania na 11 strefach roboczych.
Po zakończonych działaniach gaśniczych strażacy powrócili do kraju 21 sierpnia 2022 r.
Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP
Zdjęcia: kpt. Grzegorz Trzeciak, bryg. Karol Kierzkowski