Strażacy w dobie koronawirusa
05.02.2021
Od roku cały świat funkcjonuje w odmiennych od standardu, bardzo trudnych warunkach w związku z zagrożeniem wywołanym wirusem COVID-19. Skala zachorowań i łatwość rozprzestrzeniania się choroby zmieniła nie tylko życie osobiste ludzi ale również zawodowe praktycznie wszystkich profesji.
Na przestrzeni tego czasu zachorowania na COVID-19 i związana z tym izolacja, kwarantanna dotknęły wielokrotnie strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Od początku pandemii do chwili obecnej odnotowano 3080 zachorowań, z czego liczba „ozdrowieńców” wynosi 2987 natomiast w izolacji pozostają 93 osoby. W kwarantannie przebywa aktualnie 102 strażaków PSP.
Aby stawić czoła tej sytuacji i pomimo panującej pandemii zapewnić pełną gotowość do działań, podjęto w PSP szereg czynności, m.in. opracowano i wdrożono w jednostkach procedury reżimu sanitarnego, dokonywane były i są na bieżąco zakupy środków dezynfekujących oraz środków ochrony indywidualnej w tym maseczki różnego typu oraz rękawiczki jednorazowe. Ograniczono do niezbędnego minimum możliwość przebywania osób „z zewnątrz” w poszczególnych komendach/jednostkach ratowniczo-gaśniczych.
Strategicznym działaniem była czasowa reorganizacja systemu pracy strażaków biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych tj. standardowy system, w którym służba odbywa się z podziałem na 3 zmiany osobowe zastępowano okresowo systemem 4 zmian. Powyższe pozwalało potencjalnie zmniejszyć liczbę osób, które miały ze sobą kontakt w jednym czasie, co wpływało na zmniejszenie liczby zakażeń. Ponadto, wprowadzono zasadę, iż proces przekazywania zmiany zdającej i przyjmującej musiał odbywać się w taki sposób aby funkcjonariusze nie mieli ze sobą bezpośredniego kontaktu.
Strażacy nie poddają się tej jakże trudnej sytuacji i realizują wszystkie nałożone im zadania, w szczególności związane z ratowaniem życia, zdrowia, mienia i środowiska (w tym nowe, związane z walką z pandemią). Każdego dnia strażacy interweniują średnio do ponad 1 tys. różnego typu zdarzeń. W sytuacji wystąpienia zagrożenia nie ma bowiem mowy o odłożeniu działań „na później - po chorobie” trzeba działać natychmiast!
Opracowanie: Zespół prasowy KG PSP
Zdjęcia: archiwa KM/P PSP oraz jednostek OSP