Udział Komendanta Głównego PSP w Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo w obszarach przygranicznych – nauka i praktyka”
28.11.2024
Komendant główny PSP nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski wziął udział w Sanoku w III Konferencji Naukowej "Bezpieczeństwo w obszarach przygranicznych - nauka i praktyka". Organizatorem wydarzenia jest Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku, a współorganizatorami min. Akademia Pożarnicza oraz CNBOP.
Celem spotkania jest wymiana doświadczeń oraz wyników badań i poglądów przedstawicieli nauki i praktyki, w zakresie wpływu zachodzących w świecie zmian na rozwój zagrożeń dla bezpieczeństwa Polski, w oparciu o analizę sytuacji bieżącej i prognozę możliwych zmian.
Komendant Główny PSP w trakcie prelekcji nt. „Systemy bezzałogowe jako optymalizacja procesu decyzyjnego w ratownictwie”, przedstawił informację o roli bezzałogowych statków powietrznych (BSP) używanych przez PSP i OSP dla skuteczności działań ratowniczych i zapewnienia bezpieczeństwa.
Aktualnie stan wyposażenia w BSP przedstawia się następująco:
PSP – 117;
OSP w KSRG – 193;
OSP poza KSRG – 44.
Analiza jednoznacznie wskazuje na potrzebę ich wykorzystania, co potwierdza również wyraźny trend wzrostowy użycia BSP w działaniach w ostatnich latach, tj.:
w pożarach: w latach 2020-2023 użyto BSP 78 razy, a w samym 2024 r. już 87 razy
w miejscowych zagrożeniach: w latach 2020-2023 użyto BSP 437 razy, a tylko w 2024 r. już 392 razy
Odpowiadając na występujące i potencjalne zagrożenia, jednostki PSP muszą posiadać nowoczesne technologie monitorowania. W tym celu planuje się na najbliższą przyszłość wyposażyć każdy powiat w drony klasy min. C1, a także utworzyć 21 grup dronowych (16 wojewódzkich i 5 w szkołach PSP) z wyposażeniem specjalistycznym.
Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP
Zdjęcia: mł. bryg. Krzysztof Adamczyk KP PSP Sanok