W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Unijne międzynarodowe ćwiczenia ratownicze „EU MODEX Austria 2024” [AKTUALIZACJA]

19.11.2024

Unijne międzynarodowe ćwiczenia ratownicze „EU MODEX Austria 2024”

19.11.2024 r.

We wtorek 19.11.2024 r. w godzinach południowych moduł HCP przekroczył granicę Austrii i zakończył spotkanie w punkcie przyjęcia międzynarodowych grup ratowniczych. Grupa udała się do miejsca wyznaczonego na bazę operacji. Przed dowództem modułu  spotkanie z przedstawicielami struktur zarządzających działaniami powodziowymi.

18.11.2024 r.

W poniedziałek 18 listopada 2024 r. w godzinach porannych moduł HCP Poland (moduł pomp wysokiej wydajności) w składzie 46 ratowników i 20 pojazdów udał się na unijne międzynarodowe ćwiczenia ratownicze „EU MODEX Austria 2024”. Grupa ratownicza wyruszyła z Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, która została wyznaczona na punkt koncentracji grupy.

Dowódcą grupy został mł. bryg. Rafał Sołowin, a zastępcą st. kpt. Andrzej Jokiel z Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa KG PSP. Trzon grupy stanowią ratownicy z Komendy Głównej PSP oraz województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego oraz podkarpackiego.

Głównym celem ćwiczeń jest doskonalenie współpracy pomiędzy grupami międzynarodowymi oraz przetestowanie wewnętrznych procedur grup w warunkach maksymalnie zbliżonych do realnych działań ratowniczych. 

Państwowa Straż Pożarna, jako profesjonalna służba ratownicza, poza realizowaniem ustawowych zadań, związanych z ratowaniem życia, zdrowia oraz zagrożonego mienia na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, niejednokrotnie zaangażowana była w udzielanie pomocy ratowniczej poza granicami kraju.

Po podpisaniu traktatu akcesyjnego do Unii Europejskiej Polska stała się państwem uczestniczącym w unijnym systemie pomocowym obecnie zwanym Unijnym Mechanizmem Ochrony Ludności. Ma on na celu wspieranie państw/regionów całego świata, które dotknięte zostały katastrofą o skutkach wymagających międzynarodowej interwencji ratowniczej. W systemie wykorzystywane są specjalistyczne grupy ratownicze (moduły) tworzone przez kraje członkowskie Mechanizmu.

Polska posiada 4 moduły pomp wysokiej wydajności (High Capacity Pumping modules, zwane dalej modułami HCP) na bazie zasobów Państwowej Straży Pożarnej tworzonych w ramach czterech województw: kujawsko – pomorskiego, lubuskiego, podkarpackiego i śląskiego. Z uwagi na konieczność zapewnienia stałej gotowości modułów na wypadek realnych działań, w puli zasobów ECPP (European Civil Protection Pool) zgłoszone są dwa moduły HCP.

Moduł HCP Poland z sukcesem ukończył unijną certyfikację w 2017 r., a następnie recertyfikację
w 2023 r.

 

Opracowanie i zdjęcia: Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa KG PSP

 

 

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}