W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie dowódców międzynarodowych grup poszukiwawczo-ratowniczych „INSARAG TEAM LEADERS MEETING 2023”

06.03.2023

Zdjęcie grupowe uczestników konferencji.

Spotkanie dowódców międzynarodowych grup poszukiwawczo-ratowniczych „INSARAG TEAM LEADERS MEETING 2023” odbyło się w dniach 28 lutego do 2 marca 2023 r. w Singapurze.  

Jest to wydarzenie cykliczne, podczas którego przedstawiciele grup USAR z całego świata dyskutują nad kierunkami rozwoju tej specjalizacji. W tym roku w spotkaniu udział wzięło 150 uczestników z 46 krajów. Stronę polską reprezentowali dowódcy grupy USAR Poland, funkcjonariusze Komendy Głównej PSP: st. bryg. Michał Langner oraz bryg. Grzegorz Borowiec. 

W bieżącym roku spotkanie miało szczególny charakter ze względu na fakt, że odbywało się zaledwie trzy tygodnie po trzęsieniu ziemi w Turcji, najtragiczniejszym w skutkach dla tego kraju w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Tematyka ta zdominowała większość wydarzenia i stała się naturalnym forum prezentacji wniosków i rekomendacji z prowadzonych działań poszukiwawczo ratowniczych.   

Przedstawiciele strony tureckiej (AFAD) za pośrednictwem systemu wideokonferencji przedstawili akcję ratowniczą ze swojej perspektywy, ale przede wszystkim podziękowali społeczności międzynarodowej za szybką reakcję i podkreślili profesjonalizm oraz zaangażowanie certyfikowanych przez INSARAG grup ratowniczych. 

 Spośród wielu wniosków i rekomendacji zgłaszanych przez działające na miejscu grupy do najważniejszych należą: 

  • wzmocnienie relacji pomiędzy Komisją Europejską (Unijnym Mechanizmem Ochrony Ludności) i Organizacją Narodów Zjednoczonych (INSARAG), szczególnie w zakresie koordynacji grup w przypadku katastrof o tak dużej skali;  

  • modyfikacja systemu zarządzania informacją ICMS, korzystającego z rozwiązań ArcGIS; 

  • dostosowanie identyfikacji stref roboczych oraz metodyki markowania budynków do skali i dynamiki zdarzenia; 

  • uproszczenie istniejących formularzy ze stref roboczych (Worksite Forms); 

  • wzmocnienie systemu szkolenia w zakresie działań prowadzonych przez grupy na wstępnym etapie (rozpoznanie wstępne i sektorowe, identyfikacja stref roboczych, zadania priorytetowe); 

  • rozpowszechnienie metodyki INSARAG w trakcie działań projektowych, realizowanych na rzecz krajów trzecich (Capacity Building) przez grupy certyfikowane; 

  • weryfikacja zakresu samowystarczalności grup w trakcie ćwiczeń recertyfikacji INSARAG. 

Przedstawione rekomendacje będą w kolejnych tygodniach rozszerzone o inne obszary i zostaną poddane dyskusji w trakcie Komitetu Sterującego INSARAG, zaplanowanego na maj br. w Genewie. Wnioski operacyjne zostaną zaprezentowane i omówione także podczas wewnętrznego spotkania zespołu ds. grup poszukiwawczo ratowniczych, które odbędzie się w najbliższym czasie w Komendzie Głównej PSP. 

 
Opracowanie: BPO KG PSP.
Zdjęcia: Biuro Planowania Operacyjnego KG PSP oraz Insarag.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}