W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystość nadania sztandaru Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”

26.04.2023

Poczet sztandarowy prezentujący sztandar KSP NSZZ Solidarność

26 kwietnia 2023 r. komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak wraz z zastępcą nadbryg. Arkadiuszem Przybyłą wzięli udział w uroczystej mszy świętej z okazji nadania sztandaru Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”, odprawionej w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie w którym posługę kapłańską pełnił błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. Na zakończenie mszy świętej komendant główny PSP wraz z zastępcą otrzymali przyznane przez gen. bryg. dr Józefa Guzdka byłego Biskupa Polowego Wojska Polskiego Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Policji, medale "Chwała Ofiarnym i Nieustraszonym".

Po mszy świętej odbyła się ceremonia z okazji nadania sztandaru” w Domu Pielgrzyma Amicus. Uroczystość rozpoczęto przywitaniem przez przewodniczącego KSP NSZZ „Solidarność” Bartłomieja Mickiewicza, po czym dokonano symbolicznego wbicia gwoździ pamiątkowych w drzewiec sztandaru przez jego fundatorów oraz inne wyszczególnione osoby. Następnie sztandar został poświęcony przez kapelana mazowieckich strażaków, księdza mł. bryg. Jerzego Sieńkowskiego.

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda dokonał przekazania sztandaru na ręce Bartłomieja Mickiewicza przewodniczącego KSP NSZZ „Solidarność”. Następnie wręczył sztandar pocztowi sztandarowemu, który dokonał jego prezentacji.

Podczas przemówienia komendant główny PSP powiedział: „ Trzeba podziękować wszystkim tym, którzy Nas wychowywali w tej solidarności. Najpierw rodzice opowiedzieli, jak to jest naprawdę i co jest ważne w życiu, że jest Bóg, że jest honor, że jest ojczyzna i kto mordował w Katyniu...wszystko wiedzieliśmy od dziecka.(…) Wszystko przemija, ale wartości musimy mieć zawsze w swoim sercu. To jest dzisiaj Nasze przesłanie i z tym przesłaniem musimy iść i ten sztandar nam pomoże. Iść do młodzieży którą trzeba cały czas edukować. To jest wielka rola wszystkich przewodniczących, żeby rozmawiać z ludźmi, żeby ten Bóg, honor i ojczyzna zawsze z nami byli. Historia uczy nas tego, że musimy się nawzajem szanować. Cały czas etos solidarności musimy nosić w sobie.”

W ceremonii wziął udział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, który powiedział: „ To dla mnie wielki honor i zaszczyt, że mogę brać udział w tej ceremonii. Cieszę się, że odbywa się ona w tym szczególnym miejscu, że możemy przekazywać testament naszego patrona „Solidarności”, jakim jest bł. Ks. Jerzy Popiełuszko. Dla nas, dla środowiska „Solidarności” sztandar to nie tylko wyszywany kwadrat materiału, to nie tylko materia. W „Solidarności” sztandar traktujemy w sposób szczególny, w sposób podmiotowy a nie przedmiotowy. Traktujemy sztandar jak jednego z członków organizacji, najważniejszą osobę. Chronimy go do końca, tego najlepszym przykładem jest historia powstania „Solidarności”. W sierpniu 1980 r. oprócz najważniejszych elementów przygotowania się do negocjacji – posiadania postulatów, była kwestia posiadania sztandaru, który do dzisiaj jest sztandarem NSZZ „Solidarność”. Wtedy nie było jeszcze nazwy, ale już był sztandar z wyszywaną Matką Boską Częstochowską, ze słowami – „Wiara, nadzieja i miłość dla Polski”. Dzisiejszą uroczystością dołączacie do kilkutysięcznej rzeszy sztandarów NSZZ „Solidarność” ”.

Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP

Zdjęcia: kpt. Grzegorz Trzeciak KG PSP

Zdjęcia (36)

{"register":{"columns":[]}}