Strażacy w walce z usuwaniem skutków silnego wiatru 19 lutego 2022 roku
19.02.2022
19 lutego 2022 roku w przez teren całego kraju przechodził front atmosferyczny powodujący wystąpienie silnego wiatru, w porywach przekraczającego 100 km/h, który spowodował zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz wyrządził wiele zniszczeń.
W nocy z 18 na 19 lutego porywy wiatru przybierały na sile przewracając drzewa na drogi, szlaki kolejowe oraz budynki, a także zrywał linie energetyczne powodując przerwy w dostawach prądu. Od godzin porannych niż uderzył z wielką mocą, w pierwszej kolejności na terenie woj. zachodniopomorskiego, lubuskiego oraz wielkopolskiego. Następnie silny wiatr kierował się w kierunku centralnej Polski przechodząc przez teren województw pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko- pomorskiego, łódzkiego oraz mazowieckiego.
Strażacy w całym kraju otrzymali ponad 20 tysięcy zgłoszeń na numery alarmowe oraz odnotowali ponad 2200 uszkodzonych budynków. Niestety, w wyniku silnego wiatry odnotowano cztery ofiary śmiertelne i sześć osób rannych, w tym jednego strażaka Ochotniczej Straży Pożarnej.
W związku z trudną sytuacją na terenie woj. zachodniopomorskiego komendant główny PSP nadbyg. Andrzej Bartkowiak podjął decyzje o skierowaniu sił Centralnego Odwodu Operacyjnego ze szkół aspirantów PSP w Poznaniu i Częstochowie, które wspierały działania ratownicze na zachodnim pomorzu.
Ponadto, komendant główny PSP udał się do Drawska Pomorskiego gdzie zapoznał się z sytuacją na terenie powiatu drawskiego i województwa zachodniopomorskiego oraz wziął udział w naradzie wiceministrów spraw wewnętrznych i administracji oraz wojewodów na temat sytuacji pogodowej w kraju (w formie online). W koordynację usuwania skutków silnego wiatru na terenie woj. zachodniopomorskiego bezpośrednio zaangażowany był pan Paweł Szefernaker wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, pan Zbigniew Bogucki wojewoda zachodniopomorski oraz st. bryg. Jarosław Tomczyk zachodniopomorski komendant wojewódzki PSP.
Jednocześnie, nadbryg. dr inż. Adam Konieczny wziął udział w spotkaniu w siedzibie MSWiA na temat usuwania skutków sobotnich wichur oraz uczestniczył w briefingu prasowym w siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego na temat aktualnej sytuacji pogodowej oraz działań ratowniczych na terenie woj. mazowieckiego.
Niebezpieczna aura powodująca silne porywy wiatru utrzymuje się na terenie kraju od czwartku 17 lutego 2022 roku. W tym czasie strażacy interweniowali już ponad 40 tysięcy razy.
Opracowanie: Wydział Prasowy Komendy Głównej PSP,
Zdjęcia: KM PSP Elbląg, KM PSP Tarnobrzeg, KW PSP Kraków, KP PSP Legionowo, KP PSP Myszków, KP PSP Sejny.