Warsztaty szkoleniowe dla koordynatorów do spraw łączności radiowej w Państwowej Straży Pożarnej
14.12.2022
W dniach 12-13 grudnia 2022 r. w CNBOP-PIB w Józefowie odbyły się warsztaty szkoleniowe dla koordynatorów do spraw łączności radiowej w Państwowej Straży Pożarnej, do nadzoru i wsparcia w zakresie szkolenia abonentów radiowych.
Szkolenie zorganizowane zostało przez Biuro Bezpieczeństwa Informacji we współpracy z Biurem Edukacji KG PSP. W warsztatach wzięły udział osoby z Komendy Głównej PSP, Komend Wojewódzkich PSP, Szkół PSP oraz z Inspektoratu Szefa Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej.
Warsztaty prowadził dyrektor Biura Bezpieczeństwa Informacji KG PSP bryg. Jarosław Pozierak, który wspólnie z innymi prelegentami omówił bieżące aspekty związane z łącznością radiową w PSP, w tym między innymi:
- charakterystykę rodzajów systemów łączności radiowej (analogowej oraz cyfrowej),
- strukturę systemu łączności radiowej w KSRG,
- prowadzenie korespondencji radiowej w świetle ustawy o ochronie danych osobowych,
- potrzeby w zakresie szkoleń na podstawie wniosków z ćwiczeń międzywojewódzkich,
- przykład systemu szkoleń z zakresu łączności na przykładzie województwa śląskiego,
- wymagania techniczno-funkcjonalne dla instalacji radiowych,
- zagadnienia związane z DMR w Państwowej Straży Pożarnej oraz z zakresu radiowego systemu alarmowania OSP,
- organizację Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej oraz wdrożenie zapisów porozumienia w zakresie integracji systemów łączności radiowej PSP z WOP na potrzeby wspólnych działań ratowniczych w celu ochrony życia, zdrowia, mienia i środowiska.
Ponadto, zastępca dyrektora Biura Planowania Operacyjnego KG PSP st. bryg. Marcin Kucharski omówił:
- tematykę potrzeb szkoleniowych w oparciu o wnioski z inspekcji gotowości operacyjnej oraz z manewrów śmigłowcowych Huwniki 22
- „Program szkolenia doskonalącego z zakresu kierowania działaniami ratowniczymi na poziomie taktycznym i strategicznym” oraz „Program szkolenia doskonalącego z zakresu kierowania działaniami ratowniczymi na poziomie interwencyjnym”, który został wdrożony w br. ze szczególnym uwzględnieniem organizacji łączności.
Powyższe warsztaty pozwoliły usystematyzować wiedzę w zakresie zmieniających się warunków wykorzystywania sieci łączności radiowej przez jednostki Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych oraz przedstawić informacje o nowościach i kierunkach rozwoju systemów łączności radiowej w Polsce.
Opracowanie i zdjęcia: kpt. Dorian Gabryel, Biuro Bezpieczeństwa Informmacji KG PSP