W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta delegacji strażaków z Hamburga

Zdjęcie grupowe w sali konferencyjnej. Przed flagami Polski i Unii Europejskiej oraz banerami PSP stoi kilkunastoosobowa grupa mężczyzn i kobiet w mundurach i ubraniach cywilnych, pozujących do wspólnej fotografii.

8 kwietnia 2025 roku w siedzibie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej odbyła się wizyta delegacji strażaków ze Szkoły Pożarniczej w Hamburgu, w skład której weszli wykładowcy oraz słuchacze tej instytucji. Spotkanie miało na celu zacieśnienie współpracy międzynarodowej oraz wymianę doświadczeń i wiedzy pomiędzy służbami obu krajów.

Podczas wizyty mł. bryg. Rafał Sołowin, zastępca naczelnika Wydziału Koordynacji Ratownictwa w Krajowym Centrum Koordynacji Ratownictwa KG PSP, zapoznał gości z strukturą organizacyjną Państwowej Straży Pożarnej, zwracając szczególną uwagę na kluczowe aspekty funkcjonowania polskich jednostek ratowniczych. Prezentacja obejmowała omówienie zasad organizacji służb w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem roli Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG). KSRG stanowi fundament współpracy pomiędzy jednostkami straży pożarnej w Polsce oraz zapewnia powiązanie z innymi służbami ratunkowymi i organami administracji publicznej.

Goście zostali zapoznani z prawno-organizacyjnymi aspektami funkcjonowania polskich jednostek straży pożarnej. Delegację zapoznano z zasadami funkcjonowania Stanowiska Kierowania PSP, które pełni kluczową rolę w zakresie planowania, zarządzania oraz koordynowania akcji ratowniczych na poziomie krajowym, jak i w ramach międzynarodowych operacji ratowniczych. Szczególną uwagę poświęcono roli Stanowiska Kierowania jako punktu kontaktowego w systemie ERCC (Europejskie Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego), wspierającego koordynację działań w sytuacjach kryzysowych na terenie Unii Europejskiej. Zarówno Polska, jak i Niemcy, należą do Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, który wspiera krajowe służby w reagowaniu na kryzysy i katastrofy.

W kolejnej części dnia, goście z Niemiec odwiedzili Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 6 Komendy Miejskiej PSP w Warszawie. Zastępca dowódcy JRG 6, st. kpt. mgr inż. Łukasz Faralisz, podzielił się swoim bogatym doświadczeniem i zaawansowaną wiedzą z zakresu ratownictwa chemiczno-ekologicznego, w którym specjalizuje się jednostka. Delegacja miała okazję z bliska obejrzeć pojazdy należące do tej specjalistycznej grupy ratowniczej. Szczególne wrażenie na gościach zrobiły samochody przeznaczone do dekontaminacji oraz mobilne laboratoria. Dzięki zaawansowanej technologii tego sprzętu, strażacy mogą szybko reagować w obliczu zagrożeń chemicznych i ekologicznych oraz przeprowadzać kompleksowe badania poza siedzibą jednostki, co znacząco zwiększa efektywność działań ratowniczych.

Wizyta stanowiła doskonałą okazję do wymiany doświadczeń i omówienia różnorodnych aspektów pracy strażaków w kontekście globalnych wyzwań ratownictwa i ochrony ludności. Spotkanie pozwoliło na wzajemne wzbogacenie wiedzy i wzmocnienie współpracy między przedstawicielami straży pożarnych z Polski i Niemiec.

W ramach swojej wizyty w Polsce delegacja strażaków z Hamburga odwiedzi jutro Akademię Pożarniczą w Warszawie.

Organizatorem wizyty było Biuro Współpracy Międzynarodowej Komendy Głównej PSP, przy współpracy z Zespołem ds. Współpracy Międzynarodowej Akademii Pożarniczej PSP.

 

Zdjęcia (8)