W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta przedstawicieli Estońskiego Zarządu Ratownictwa

25.07.2024

Grupowe zdjęcie uczestników spotkania

W dniach 23-25 lipca 2024 r. Komenda Główna PSP koordynowała wizytę w Polsce przedstawicieli Estońskiego Zarządu Ratownictwa.  Delegacja w składzie szefów i ekspertów z różnych pionów Zarządu na szczeblu krajowym i regionalnym, spotkała się z przedstawicielami instytucji rządowych, uczelni i organizacji pozarządowych.

Kluczowym punktem pierwszych dwóch dni wizyty w Polsce były spotkania w Komendzie Głównej PSP, które poprowadzili nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, komendant główny PSP oraz st. bryg. dr inż. Grzegorz Szyszko, zastępca komendanta głównego PSP. W spotkaniach, poza przedstawicielami KG PSP, brali udział również reprezentanci Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Akademii Pożarniczej oraz grupy Humanosh Med Evacuation.

W środę delegacja Estońskiego Zarządu Ratownictwa wygłosiła prezentację na temat swoich działań. Następnie goście odwiedzili Akademię Pożarniczą, gdzie wzięli udział w krótkim wykładzie na temat funkcjonowania uczelni, koncentrującym się na procesie edukacji strażaków. Delegacja miała także okazję zapoznać się z funkcjonowaniem jednostki ratowniczo-gaśniczej w Akademii.

Trzeciego dnia wizyty, delegacja Estońskiego Zarządu Ratownictwa miała okazję zapoznać się z doświadczeniami Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS). Podczas spotkania szczegółowo omówiono kwestie logistyki, przechowywania i transportu dóbr znajdujących się w rezerwach strategicznych. Ważnym tematem była również współpraca międzysektorowa z lokalnymi przedsiębiorcami oraz innymi instytucjami rządowymi odpowiedzialnymi za ochronę ludności.

Delegacja szczególnie zainteresowała się doświadczeniami i usprawnieniami, które wynikły z wydarzeń ostatnich lat, takich jak pandemia COVID-19 oraz trwająca agresja Rosji na Ukrainę. Duże zainteresowanie wzbudziły także przyjmowane rozwiązania legislacyjne, które wspierają efektywne zarządzanie rezerwami strategicznymi i działania ratownicze. Spotkanie umożliwiło wymianę cennych doświadczeń oraz omówienie strategii zarządzania kryzysowego, które mogą przyczynić się do poprawy efektywności działań ratowniczych i logistycznych w obu krajach.

W kolejnej części dnia, goście z Estonii odwiedzili Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 6 Komendy Miejskiej PSP w Warszawie, której strażacy podzielili się swoim bogatym doświadczeniem i zaawansowaną wiedzą z zakresu ratownictwa chemiczno-ekologicznego, w którym się specjalizują. Delegacja miała okazję z bliska obejrzeć pojazdy należące do tej specjalistycznej grupy ratowniczej.
Szczególne wrażenie na gościach zrobiły samochody przeznaczone do dekontaminacji oraz mobilne laboratoria. Dzięki zaawansowanej technologii tego sprzętu, strażacy mogą szybko reagować w obliczu zagrożeń chemicznych i ekologicznych oraz przeprowadzać kompleksowe badania poza siedzibą jednostki, co znacząco zwiększa efektywność działań ratowniczych. Spotkanie zakończyły owocne rozmowy dotyczące dalszej współpracy oraz wymiany doświadczeń w zakresie najnowszych technologii i metod ratownictwa specjalistycznego.

Ostatnim punktem wizyty było zwiedzanie Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej. Estońscy strażacy ocenili to miejsce jako niezwykle wartościowe i zasługujące na uznanie jako kluczowy punkt w edukacji z zakresu bezpieczeństwa. Zachwyciła ich nie tylko bogata historia ruchów strażackich i ich dzieje, ale także wyczuwalny duch wspólnoty strażackiej, który przenika całe muzeum. Wyjątkowy charakter muzeum wynika z faktu, że to właśnie strażacy osobiście zaangażowali się w tworzenie ekspozycji. Szczególne wrażenie zrobił domek prewencyjny dla dzieci i młodzieży, który umożliwia interaktywną naukę o zagrożeniach w domu i naucza praktycznych, bezpiecznych zachowań mogących uratować życie.

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainie, Estoński Zarząd Ratownictwa podejmuje wzmożone wysiłki na rzecz przygotowania krajowego systemu ochrony ludności na wypadek wojny. Estonia poczyniła znaczne postępy w ulepszaniu systemów alarmowania ludności o zagrożeniach (powiadomienia sms i tworzony system syren), udoskonalaniu protokołów ewakuacji na dużą skalę, poprawie zdolności schronienia, wzmacnianiu ram zarządzania kryzysowego, rezerw strategicznych i odporności społecznej.

 

Opracowanie: Bożena Kruk, Olimpia Mnich z Wydziału Współpracy Międzynarodowej BOL

Zdjęcia (18)

{"register":{"columns":[]}}