Dzień Strażaka i 150 lat rzeszowskiej straży pożarnej – uroczystość z udziałem zastępcy komendanta głównego PSP
13.05.2022
W piątek 13 maja 2022 r. na rzeszowskim Placu Farnym odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Strażaka połączone ze 150 - leciem rzeszowskiej straży pożarnej, w których udział wziął zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Krzysztof Hejduk.
Podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec powitał przybyłych na uroczystość gości, po czym skierował do zebranych słowa:
"… Już od 30-tu lat służymy społeczeństwu jako Państwowa Straż Pożarna… Wielkim wyzwaniem było zorganizowanie Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, w którego skład weszły jednostki organizacyjne PSP i OSP... Należy podkreślić, że nie zatrzymujemy się i nie stajemy w miejscu - chcemy się dalej rozwijać jako formacja. Życie stawia przed nami każdego dnia nowe wyzwania… Pandemia, która nas dotknęła spowodowała szereg zmian … To było nowe doświadczenie, także dla nas - strażaków. Od 24 lutego, od początku inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę zaangażowaliśmy się w udzielanie pomocy humanitarnej obywatelom Ukrainy. Wspieraliśmy tworzenie punktów recepcyjnych i informacyjnych, w których cały czas pełnimy dyżury. Pomagamy na dworcach kolejowych i przejściach granicznych. Ogromnym wyzwaniem było zorganizowanie transportu ukraińskich uchodźców w bezpieczne miejsca na terenie naszego kraju. W działania w przygranicznych powiatach naszego województwa zaangażowanych zostało prawie 5 tys. pojazdów pożarniczych i ponad 16,5 tys. strażaków Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej z całego kraju... Dzisiejsza uroczystość, to doskonały moment do przekazania podziękowań, gratulacji i życzeń ludziom w strażackich mundurach i ich sympatykom. To dzięki Wam Koleżanki i Koledzy cieszymy się ogromnym zaufaniem i sympatią społeczeństwa…"
Zebrani na uroczystości mieli okazję zapoznać się z rysem historycznym 150 lat rzeszowskiej zawodowej straży pożarnej, którego prezentacji dokonał komendant miejski PSP w Rzeszowie st. bryg. Tomasz Baran. Zaczynając przemówienie powiedział: „Powinienem 150 lat istnienia opowiedzieć w 5 min. Pozwólcie Państwo, że w telegraficznym skrócie postaram się przedstawić dzieje rzeszowskiego pożarnictwa…”.
A oto wypowiedziane, niektóre fakty z tej historii:
„28 lipca 1872 roku Rada Miejska uchwaliła statuty, które powołały „Straż Ogniową”… Niespełna 10 lat po powołaniu w roku 1880 posiadali m.in.: trzy duże sikawki, pięć wozów z beczkami na wodę, 40 konewek, 1 siekierę, rydel, drabinę, do tego: hełmy, toporki, pasy i liny.
W 1896 r. ważnym wydarzeniem była budowa drewnianej wspinalni (wieży strażackiej) na tzw. targowicy w Rzeszowie. Obiekt był miejscem regularnej musztry ogniowej oraz ćwiczeń strażackich.
Po 1918 r. straż rzeszowska dysponowała sprzętem typowym dla ówczesnych możliwości i stanu techniki. Wozy były ciągnione przez konie, a sprzęt zgromadzony był przy ulicy Mickiewicza 10. Była tam szopa murowana bez posadzki, kryta gontem, z pięcioma bramami wjazdowymi oraz stajnia murowana na dwie pary koni.
Gdy kończyła się wojna, okupanci z niemiecką dokładnością ustalili sposób swojej ucieczki - także strażackimi samochodami. Korzystając z pomocy inż. Tondery, kierownika cegielni na Czekaju strażacy w ostatniej chwili ukryli cały sprzęt, wszystkie pojazdy pożarnicze w wąwozach, w lesie koło Hyżnego. Do wolnego Rzeszowa wrócili 25 lipca 1944 r. o 6 rano. Służbę rozpoczęli od ponownego zainstalowania orłów na ratuszu i na zamku.
Ustawa o ochronie przeciwpożarowej z 4 lutego 1950 roku sprawiła, że powstały nowe formy organizacyjne m.in. Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej w Rzeszowie… W latach siedemdziesiątych, aby zapewnić właściwe zabezpieczenie miasta na bazie Ochotniczych Straży Pożarnych Drabinianka i Staromieście utworzono dodatkowe oddziały Zawodowej Straży Pożarnej, które funkcjonowały aż do 30 czerwca 1992 roku.
W wyniku zmian systemowych jakie zaszły w naszym kraju w roku 1992 zostaje powołana Państwowa Straż Pożarna. W Rzeszowie powstaje Komenda Rejonowa PSP która następnie w 1999 roku wraz z reformą administracyjną zostaje przekształcona w Komendę Miejską PSP…
W roku 2017 po wieloletnich staraniach zapada decyzja o budowie nowej JRG. Od listopada 2020 na dworzysku w pięknym i nowoczesnym obiekcie rozpoczynają służbę strażacy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 3 - jednej z najnowocześniejszych w kraju i na świecie. Od początku marca 2022 JRG 3 staje się centrum światowej pomocy dla służb ratowniczych Ukrainy…Razem z nami pełni ciągłą służbę 5 Ukraińskich ratowników, którzy dziś są z nami na placu Farnym i mimo trudu jaki przeżywa ich kraj cieszą się naszym jubileuszem”.
Podczas uroczystego apelu wręczone zostały tradycyjnie odznaczenia państwowe i resortowe oraz awanse na wyższe stopnie służbowe. Wyróżnionych zostało 159 podkarpackich strażaków.
Jako że tegorocznym obchodom Dnia Strażaka przyświeca jubileusz 30-lecia powstania Państwowej Straży Pożarnej, w szczególny sposób wyróżniono 6 funkcjonariuszy z ponad 30-letnim stażem służby - zostały im wręczone medale oraz dyplomy komendanta głównego PSP z okazji 30-lecia powstania Państwowej Straży Pożarnej.
Po zakończonej ceremonii odznaczeń i awansów, głos zabrał m.in. zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Krzysztof Hejduk zwracając się do zebranych słowami:
„…Wyjątkowy dzień dzisiaj na Podkarpaciu, cieszę się, że to mnie przypadło być tutaj na jubileuszu 150 lat rzeszowskiej straży pożarnej. Piękny jubileusz, dzisiaj wiele o tym mówiono, przyłączam się do tych życzeń. W imieniu generała brygadiera Andrzeja Bartkowiaka chciałem bardzo serdecznie podziękować wszystkim druhom, druhnom, funkcjonariuszom za tę służbę, którą na co dzień wykonujecie. Za te 150 lat za te 30 lat (PSP) i za przyszłość…
Szczególne zaangażowanie Wasze tu na Podkarpaciu w związku z ostatnią sytuacją jaka ma miejsce czyli wojna w Ukrainie. Wy pierwsi zaczęliście działania, Wy i województwo lubelskie i dzięki Wam, to wszystko sprawnie zostało zorganizowane i przeprowadzone i nadal także jest realizowane. Wielki szacunek więc dla wszystkich i podziękowanie...
Życzę dalszych sukcesów, gratuluję wszystkim wyróżnionym, odznaczonym i awansowanym…”
Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP
Fot.: bryg. Marcin Betleja/KW PSP w Rzeszowie