Obchody Dnia Strażaka woj. kujawsko-pomorskiego i jubileusz 150-lecia włocławskiej straży pożarnej
21.05.2024
21 maja 2024 roku we Włocławku odbyła się uroczystość Obchodów Dnia Strażaka woj. kujawsko-pomorskiego połączona z jubileuszem 150-lecia włocławskiej straży pożarnej.
W uroczystości wziął udział zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. dr inż. Grzegorz Szyszko.
Było to wspólne święto strażaków i pracowników cywilnych Państwowej Straży Pożarnej oraz druhów Ochotniczych Straży Pożarnych.
Zastępca komendanta głównego st. bryg. dr inż. Grzegorz Szyszko zwrócił się do uczestników uroczystości w słowach:
„Dzień Strażaka dla nas, ludzi bezpośrednio związanych z pożarnictwem to każdego roku czas wyjątkowy. Jest to czas, aby podsumować dotychczasowe działania, realizowane zadania i podjęty trud. Dzisiaj możemy odwołać się nie tylko do minionego roku, ale do całych dziesięcioleci, bo historia naszej profesji jest bardzo długa…
Pragnę wspomnieć o wszystkich druhnach i druhach, których silną reprezentację mamy dziś obecną na uroczystościach. W imieniu całego kierownictwa Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej pragnę podziękować Wam drodzy Druhowie, za codzienną pomoc. Szczególnie pragnę podkreślić i docenić udział druhów podczas akcji poza dużymi ośrodkami miejskimi, tam Wasze wsparcie jest niezbędne…
Drodzy strażacy – funkcjonariusze i druhowie, dziś część z Was otrzymała odznaczenia, wyróżnienia oraz awanse na wyższe stopnie. Jest to podkreślenie Waszego wkładu, trudu i wielu wyrzeczeń. Przekazuję Wam serdeczne gratulacje…
Pragnę jeszcze raz serdecznie podziękować wszystkim, którzy w ramach województwa kujawsko-pomorskiego współtworzą ochronę przeciwpożarową, współdziałają i wspierają strażaków we wszystkich trudach, jakie niesie nasze powołanie”.
Uroczystości przeprowadzone zostały w miejscu nieprzypadkowym – na włocławskim Rynku. W tym mieście 150 lat temu powstała jedna z najstarszych organizacji strażackich – Włocławska Ochotnicza Straż Ogniowa. 15 lipca 1874 roku powołano do życia Stowarzyszenie Straży Ogniowej. Cztery lata później generał gubernator, rezydujący w Warszawie, zatwierdził dla niego specjalną ustawę i nadał nazwę: Włocławska Ochotnicza Straż Pożarna. W 1885 r. zrzeszeni w niej strażacy w dowód zasług dla swojego miasta otrzymali sztandar, który jest dziś jednym z najwartościowszych eksponatów Muzeum Historii Włocławka. Podczas zjazdu delegatów Straży Ogniowych w 1912 r. we Włocławku pod przewodnictwem pioniera polskiego pożarnictwa inż. Józefa Tuliszkowskiego, podjęto uchwałę o powstaniu strażackiego organu prasowego pt. „Przegląd Pożarniczy”. Ten sztandarowy miesięcznik jest do dziś istniejącym, popularnym pismem branżowym strażaków Państwowej Straży Pożarnej w kraju.
Współcześnie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego funkcjonuje 19 komend miejskich/powiatowych PSP oraz 31 jednostek ratowniczo-gaśniczych (w tym 1 szkolna w Szkole Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy). Jednostki Państwowej Straży Pożarnej woj. kujawsko-pomorskiego wspierane są przez 854 Ochotnicze Straże Pożarne, w tym 238 jednostek włączonych do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.
W czasie uroczystości kujawsko-pomorscy strażacy otrzymali liczne życzenia i podziękowania za profesjonalizm, odwagę w działaniach oraz codzienne oddanie. Wielu zostało wyróżnionych medalami, odznakami oraz wręczono im awanse na wyższe stopnie służbowe, a także inne nagrody.
Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP
Zdjęcia: KW PSP Toruń