XXXIII edycja konkursu na plakat bezpieczeństwa pracy „POŻAR”
09.10.2024
W środę, 9 października w siedzibie Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowe Instytut Badawczy miało miejsce uroczyste otwarcie i podsumowanie wystawy 33. edycji konkursu na plakat bezpieczeństwa pracy „POŻAR”, który w tym roku odbywał się pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
W uroczystości wziął udział nadbryg. Józef Galica, zastępca komendanta głównego PSP, który w trakcie swojego wystąpienia zwrócił uwagę na konieczność działań prewencyjnych oraz planowanych w tym zakresie zmian prawnych.
Laureatami konkursu zostali:
1. nagroda: Barbara Widłak
2. nagroda: Natalia Bafia
3. nagroda: Artur Ligenza,
którym nadbryg. Galica wręczył czujki oraz zachęcił do świadomego zapobiegania pożarom w domach i mieszkaniach prywatnych oraz środowiskach pracy.
Konkurs na plakat jest organizowany przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy od 1997 roku. Celem konkursu jest uzyskanie projektów plakatów promujących tematykę bezpieczeństwa i ochrony zdrowia człowieka w środowisku pracy, zwracających uwagę na zagrożenia, które występują w różnych dziedzinach gospodarki i w różnych grupach zawodowych.
W konkursie biorą udział artyści plastycy oraz studenci wyższych uczelni plastycznych w kraju i za granicą. Prace nadsyłane na konkurs ocenia Jury złożone z przedstawicieli środowisk twórczych, nauki, resortów zdrowia i pracy oraz związków zawodowych, ale także przedstawicieli przedsiębiorstw, których działalność jest bezpośrednio związana z tematyką danej edycji.
W latach 1997-2021 zorganizowano 30. edycji konkursu o tematyce: Stres, Komputer, Ryzyko zawodowe, Hałas, Chemia, Ergonomia, Rolnictwo, Budownictwo, Szkoła, Transport, Elektryczność, Niepełnosprawni, Bio-zagrożenia, Stop hałasowi, Młodzi pracownicy – bezpieczny start, Mniej dźwigaj, Kultura pracy, Ryzyko, Oświetlenie, Eksploatacja, Aktywni 50+, Stres XXI wieku, Komputerowy świat, Praca a czas wolny, Bezpieczeństwo przede wszystkim, Bezpiecznie od początku, Biuro, Depresja, Biozagrożenia dzisiaj oraz Przemysł 4.0. Napłynęło na nie ponad 4,5 tys. projektów plakatów, spośród których prawie
W tegorocznej edycji konkursu pt. „POŻAR” udział wzięło 290 prac konkursowych, spośród których wybrano tegorocznych laureatów.
Wśród gości zaproszonych znaleźli się przedstawiciele m.in. Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Głównego Inspektora Pracy, Muzeum Plakatu w Wilanowie Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie oraz uczelni artystycznych.
Opracowanie: Prewencja Społeczna PSP
Zdjęcia: mł. bryg. Teresa Tiszbierek, CIOP.