Zabezpieczenie medyczne podczas ćwiczeń EUROMODEX "NewWavePoland 2023"
16.09.2023
Międzynarodowe ćwiczenia EUROMODEX NewWavePoland 2023 już za nami.
Podczas trzech intensywnych dni nad bezpieczeństwem uczestników czuwała grupa ratowników medycznych.
Zabezpieczenie medyczne było realizowane poprzez:
utworzenie dwóch stacjonarnych ambulatoriów (MAP – Medical Assistance Point) zlokalizowanych w Twierdzy Modlin oraz w Bazie Szkolenia Poligonowego i Innowacji Ratownictwa Akademii Pożarniczej.
Ambulatoria zostały zbudowane z wykorzystaniem namiotów i sprzętu będącego na wyposażeniu komponentu medycznego Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Obsadę stanowiło min. trzech ratowników medycznych z Akademii Pożarniczej i Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie dyżurujących, w trybie zmianowym przez całą dobę oraz wykorzystanie:
dwóch zespołów wyjazdowych Państwowej Straży Pożarnej:
Ambulans z Komendy Powiatowej PSP w Pleszewie z obsadą 3 ratowników medycznych KP PSP Pleszew, Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu oraz Komenda Powiatowej PSP w Środzie Wielkopolskiej.
Ambulans z Komendy Powiatowej PSP w Sulęcinie z obsadą 3 ratowników medycznych Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp., Komendy Powiatowej PSP w Słubicach, Komendy Powiatowej PSP Sulęcin.
dwóch ambulansów Ochotniczej Straży Pożarnej:
Ochotniczej Straży Pożarnej w Chrzanowie z obsadą 3 ratowników medycznych (Komendy Powiatowej PSP w Chrzanowie , Komendy Miejskiej PSP w Tarnowie)
Ochotniczej Straży Pożarnej w Libiążu z obsadą 3 osobową (kierowca KPP z OSP Libiąż oraz 2 ratowników medycznych).
Ambulanse, ulokowane przy ambulatoriach w pełnej gotowości wyjazdowej, realizowały zabezpieczenie medyczne ćwiczeń w strefach zlokalizowanych w dużej odległości od MAP.
Dodatkowo ratownicy medyczni KP PSP w Sulęcinie oraz KP PSP w Żarach zapewnili wykonanie pozoracji medycznej podczas realizowanych ćwiczeń. Obrażenia poszkodowanych prezentowały się bardzo realistycznie, co stanowiło dodatkową trudność dla ćwiczących uczestników.
Koordynatorem medycznym zabezpieczenia była bryg. Karina Jarosławska – Kolman z Akademii Pożarniczej, a zastępcą st. kpt. Marcin Janik z Komendy Głównej PSP.
Cały zespół zabezpieczenia medycznego dbał o bezpieczeństwo uczestników, organizatorów i pozorantów oraz wszystkich osób z obsługi logistycznej i transportowej organizowanych ćwiczeń.
Dodatkowym wsparciem dla ratowników medycznych PSP i OSP byli członkowie Medyk Rescue Team.
Opracowanie: bryg. Karina Jarosławska-Kolman - Akademia Pożarnicza
Zdjęcia: Ioana Cristina Pistea (Apell-Euromodex) oraz bryg. Karina Jarosławska Kolman (Akademia Pożarnicza).