W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do lektury czerwcowego numeru Przeglądu Pożarniczego

14.06.2023

Zdjęcie strażaków i samochodu pożarniczego na otwartej zielonej przestrzeiu, po prawo napis W najnowszym numerze Piekło w pracy str. 12, Wyzwanie gaśnicze str. 19, Co czyha w ocynkowniach str. 34

Szanowni Czytelnicy!

Kto był w Norwegii ostatnimi czasy, ten zapamiętał jedno: ciszę na ulicach. To efekt powszechnego użytkowania samochodów elektrycznych. Czy nasze drogi zaleje cisza, czas pokaże, bo choć elektryków przybywa lawinowo w dużych miastach, to w skali kraju ich liczba jest znikoma. Jednakże polityka klimatyczna zdaje się mówić jedno – to nieuniknione, że Kowalski w nie tak odległej przyszłości będzie musiał się przerzucić z paliwa na prąd. Do tego czasu pozostaje sporo problemów do uporządkowania: infrastruktura do ładowania, garaże do parkowania, baterie do składowania, pożary do gaszenia…

Idziemy za ciosem i w ślad za dopiero co podpisanymi „Standardowymi zasadami postępowania podczas zdarzeń z samochodami z napędem elektrycznym oraz hybrydowym” poruszamy w tym numerze tematykę elektryków. Samochody te mają spore grono zwolenników i równie wielu przeciwników. Obaw nie ubywa, bo wiele problemów z tymi autami odłożono do rozwiązania na później.

Doskonale pokazują to w swoich artykułach Tomasz Jonio i Marek Wyrozębski. Pierwszy z panów porusza kwestie operacyjne i przybliża strażakom zasady gaszenia tych pojazdów i wszelkie niuanse z tym związane.

https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/temat-numeru/Pozary-elektrykow/idn:2985

Drugi zaś przygląda się pojazdom elektrycznym i hybrydowym pod kątem nieco innej problematyki – no bo co się dzieje po wygaśnięciu gwarancji producenta albo gdy pojazd został skonstruowany w „alternatywnej fabryce”?

https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/temat-numeru/Second-hand/idn:2986

Całość dopełnia materiał Doroty Brzezińskiej i Natalii Kraus-Namroży pt. Jak to się pali, jak to gasić? – bezcenne źródło wiedzy dla strażaków, którzy muszą przecież wiedzieć, z czym podchodzić do przeciwnika.

https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/temat-numeru/Jak-to-sie-pali-jak-to-gasic/idn:2984

Grupa pracowników CNBOP-PIB i KP PSP Oława poddała testom płachtę gaśniczą przeznaczoną do samochodów, a wynikami badań podzieliła się z Czytelnikami PP. Michał Adamek analizuje zaś przydatność elektryków w PSP. Czy to samochód przyszłości, czy ekonomia jest na tak?

To nie wszystko. Warto sięgnąć po lekturę wywiadu Anny Sobótki z Marcinem Rakiem – prawnikiem specjalizującym się w problematyce mobbingu. Takowy może się zdarzyć w każdym środowisku pracy, a więc i w służbie mundurowej, bo oswojenie z dyscypliną czy hierarchią nie czyni nas odporniejszymi ani na zagrożenie bycia mobbowanym, ani zostania mobberem. Warto więc przeciwdziałać temu destrukcyjnemu zjawisku, a wiedza o nim na pewno w tym pomoże.

https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/index/Przetrwac-i-zwyciezyc-/idn:2983

Na naszej okładce niecodzienne ujęcie – w jednym miejscu zgromadzili się strażacy zawodowi, ochotnicy, młodzież z MDP, delegacja z Ukrainy. Wszyscy brali udział w VIII Pielgrzymce Strażaków na Jasną Górę. Tradycja pielgrzymowania do Czarnej Madonny rozpoczęła się jeszcze przed II wojną światową, powróciła po upadku komunizmu. Tegoroczna pielgrzymka była wyjątkowa, bo z powodu pandemii odroczona o 3 lata.

Z aktualności warto wspomnieć o ustanowieniu nowego regulaminu musztry. Piotr Pietrzyk wyjaśnia, jakie zaszły w tym względzie zmiany. Wprawdzie wszelkie obchody z okazji Dnia Strażaka już za nami, ale przed kolejnymi uroczystościami warto zajrzeć do dokumentu, by uniknąć faux pas.

Ciekawej lektury!

 

 

 

{"register":{"columns":[]}}