W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do lektury kwietniowego numeru Przeglądu Pożarniczego

20.04.2023

Po lewej stronie okładka kwietniowego numeru przeglądu pożarniczego, na zdjęciu okładkowym na wzniesieniu biały budynek w świetle reflektorów, u jego podnóża grupa ludzi z flagami Polski i Ukrainy. Po prawo napis: w najnowszym numerze: wypaleni zawodowo str. 12, zdarzenia-widma str. 16, plebania w gruzach str. 24

Oto krajobraz wieczoru 21 lutego, który przypomina okładka kwietniowego numeru PP: rozświetlona ciemność, piękna bryła Zamku Królewskiego i Arkad Kubickiego, flagi, ważna osobistość, ważne słowa wsparcia dla Ukrainy, ale i dla Polski. Kto był, ten wie, że w takich chwilach nawet największym ironistom i sceptykom zadrży powieka. Wystąpienie prezydenta USA w Arkadach Kubickiego zgromadziło kilka tysięcy osób. Aby wszyscy mogli wysłuchać Joe Bidena bezpiecznie, przed wydarzeniem, a także w jego trakcie, zakulisowo, działali strażacy. Na czym polegały ich zadania? Co stanowiło trudność, biorąc pod uwagę organizację wydarzenia masowego na wolnym powietrzu? Jakie były założenia planu ewakuacji? Obszernie pisze o tym Rafał Wróbel w artykule „Bezpiecznie w Arkadach”.

https://www.ppoz.pl/czytelnia/rozpoznawanie-zagrozen/Bezpiecznie-w-Arkadach/idn:2884

 

Od mnogości zadań strażaków czasem może rozboleć głowa. Jeśli jednak mają możliwości i środki, by realizować swoje obowiązki w pełni, odczuwają satysfakcję. Gorzej, jeśli ruszają na pomoc, a okazuje się, że to był fałszywy alarm, np. pochodzący z systemu sygnalizacji pożarowej. Nietrudno o frustrację, jeśli zdarza się to stanowczo zbyt często, a z taką sytuacją mamy do czynienia. Ten problem to nasz temat numeru – analizują go w swoich tekstach Michał Pietrzak i Michał Chmiel oraz Jakub Okólski. Duet autorów bierze fałszywe alarmy pod statystyczną lupę, pokazując także europejską skalę problemu, a dowódca stołecznej JRG opisuje, w jak dużym stopniu obciążają one jednostki ratowniczo-gaśnicze PSP, zwłaszcza w metropoliach.

https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/index/Monitoring-pozarowy---zmora-metropolii/idn:2883

 

W kwietniowym numerze oprócz artykułów problemowych można znaleźć też to, co wielu czytelników interesuje najbardziej – analizę dużej i skomplikowanej akcji ratowniczo-gaśniczej. Tym razem Przemysław Małoszewski, Jakub Śliwiński i Wojciech Giel opisują tragiczny w skutkach wybuch gazu w budynku plebanii parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach. Doszło tam do zawalenia się budynku, prowadzone były działania poszukiwawczo-ratownicze z udziałem psów. Jak dokładnie przebiegała akcja? Aby się tego dowiedzieć, zapraszamy do działu „Ratownictwo i ochrona ludności”.

Wspomniałam już o mnogości zadań strażaków. Wiadomo doskonale, że prowadzą działania, podczas których ryzykują nieraz zdrowie i życie. Wiążą się one z dużą dynamiką, tempem, koniecznością opanowania emocji. Formacja jest zhierarchizowana, obowiązują w niej ścisłe zasady. Wiele z tych elementów może sprzyjać wypaleniu zawodowemu. Są jednak i takie aspekty, które temu zjawisku zapobiegają. Czy zatem strażacy doświadczają tego rodzaju trudności częściej niż przedstawiciele innych profesji? Czym charakteryzuje się wypalenie zawodowe i jak można sobie z nim poradzić? Na te i inne pytania zadane przez Martę Giziewicz odpowiedziała prof. dr hab. n. med. Halina Sienkiewicz-Jarosz, kierująca I Kliniką Neurologiczną w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

https://www.ppoz.pl/czytelnia/psychologia/Aby-sie-wypalic-trzeba-najpierw-zaplonac/idn:2882

 

Na koniec pochylmy się nad nowością w PSP – lekkim ubraniem specjalnym. O tym, jakimi cechami się wyróżnia, w jakich okolicznościach powinno się go używać, piszą Dominik Kabat i Michał Chmiel. Podobno nie szata zdobi człowieka – ale taka jak ta na pewno go odpowiednio zabezpiecza!

https://www.ppoz.pl/czytelnia/organizacja/Nowa-odslona-ubran-specjalnych-/idn:2885

{"register":{"columns":[]}}