Zapraszamy do lektury lipcowego numeru „Przeglądu Pożarniczego”
14.07.2022
Drodzy Czytelnicy!
Lato trwa, lipiec nie szczędzi słońca, a w PSP dzieje się dużo. „Przegląd Pożarniczy” niestrudzenie odnotowuje wszystko, co warte uwagi. Nie zabrakło w ostatnich tygodniach wyjątkowych jubileuszy. 1 lipca 1992 r. światło dzienne ujrzała zawodowa, umundurowana formacja przeznaczona do walki z pożarami i miejscowymi zagrożeniami. Tego samego dnia, trzy dekady później, odczuwaliśmy łączność z ówczesnymi pionierami PSP, witając nowy sztandar Komendy Głównej, z którego symboliką mogą utożsamiać się wszyscy strażacy. Oddaliśmy hołd poległym w czasie służby od 1950 r. do dziś, odsłaniając ścianę poświęconą ich pamięci.
Każdego, kto chciałby przeżyć uroczysty jubileusz jeszcze raz, zabiorą w podróż redakcyjne teksty i zdjęcia. Ciekawostką będzie krótki wywiad z Anną Grzelak-Bulińską z Pracowni Haftów Artystycznych na temat tajników haftowania sztandarów, w tym tego dla nas najważniejszego. Marta Giziewicz wydobyła z opowieści rozmówczyni wiele smaczków, które mogą zainteresować czytelników.
50 lat. Pół wieku zmagań, trudów budowania zaplecza badawczego, pozycji na rynku, ale i rozwoju, sukcesów, zrealizowanych zadań. Jeśli ktoś do tej pory uważał Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej w Józefowie za położoną „za górami, za lasami”, nieznaną bliżej instytucję, która zajmuje się mało przydatnymi dla PSP rzeczami, może zweryfikować błędne przekonania. Anna Łańduch nie tai przed dyrektorem CNBOP-PIB st. bryg. dr. inż. Pawłem Janikiem, jaki obraz Instytutu rysuje się wśród strażaków, a on, wzięty w krzyżowy ogień pytań, ze spokojem wyjaśnia, jak ważna dla PSP i bezpieczeństwa pożarowego jest działalność józefowskiej placówki.
Czytaj więcej: https://www.ppoz.pl/czytelnia/w-ogniu-pytan/Optymistycznie-w-przyszlosc/idn:2517
Jeśli nieprzejednany sceptyk nadal będzie zgłaszał zastrzeżenia, zapraszamy w podróż po laboratoriach Instytutu. Być może przyjrzenie się codziennym trudnym testom i analizom prowadzonym na wielu stanowiskach badawczych oraz wyjaśnienie krok po kroku, jak przekładają się na bezpieczeństwo w ochronie przeciwpożarowej, ruszy z posad jego nieufność. Dopełnieniem tematu numeru niech będzie spacer przez kolejne dekady rozwoju CNBOP-PIB, a przy okazji poznanie zmian, które zaszły w obszarze certyfikacji, dopuszczeń i krajowych ocen technicznych. O tym piszą Paweł Janik, Jacek Zboina i Michał Chmiel.
Czytaj więcej: https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/index/Za-drzwiami-Instytutu/idn:2515
W lipcowym numerze PP kontynuujemy omawianie zmian w ratownictwie. Jak postępować z systemami fotowoltaicznymi podczas działań ratowniczo-gaśniczych? Drugi z cyklu artykułów wyjaśni wszystkie wątpliwości.
Czytaj więcej: https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/index/Fotowoltaika---dylematy-i-zagrozenia-cz.-2/idn:2516
Na warsztat bierzemy również zagadnienie radiacji. PSP otrzymała nowe zadania w związku z nowelizacją ustawy Prawo atomowe – na czym polegają i jak formacja przygotowuje się do ich realizacji? Pisze o tym Michał Łupiński, zajmujący się tymi zagadnieniami w Biurze Planowania Operacyjnego Komendy Głównej PSP.
Czytaj więcej: https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/index/Hazmat-i-CBRNE-cz.-2---Ratownictwo-i-ochrona-ludnosci/idn:2514
Aby odsapnąć „po godzinach”, warto spojrzeć na straż pożarną okiem artysty, mistrza street artu z Hiszpanii. Dzięki inicjatywie dowódcy łódzkiej JRG 3 ozdobił on jedną ze ścian w jednostce. Jak do tego doszło? Czym Franz Campoy, zwany Frankiem, zajmuje się na co dzień? O tym opowiada Piotr Jóźwiak, pomysłodawca przedsięwzięcia.
Na zakończenie wspomnijmy, że wraz z zamknięciem rocznych obchodów 30-lecia PSP dobiega końca nasza przygoda z archiwaliami z tego okresu. Mamy nadzieję, że 15-częściowy dodatek historyczny PP dostarczy czytelnikom refleksji, wzruszeń i przyjemności kolekcjonowania. Więcej o tej wspólnej podróży w przeszłość pisze Anna Łańduch we wstępie do ostatniego odcinka dodatku.
Przyjemnej wakacyjnej lektury!