W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do lektury sierpniowego numeru „Przeglądu Pożarniczego”

Okładka PP 8_2022

Szanowni Czytelnicy!

2022 to rok rocznic. W sierpniu przypada 30-lecie pożaru w Kuźni Raciborskiej – chrztu bojowego struktur dopiero co powstałej Państwowej Straży Pożarnej. O tym zdarzeniu napisano bardzo wiele, jak to z reguły bywa z akcjami znanymi, dużymi i przełomowymi. Postanowiliśmy więc z okazji tej rocznicy oddać głos jej uczestnikom. To ciekawy i trochę inny obraz pożaru wszech czasów.

https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/index/Rudzianski-dreszczowiec-wspomnienia-uczestnikow-akcji/idn:2561

Nawiązując do rocznicy, drążymy tematykę gwałtownych leśnych pożarów. Aleksandra Radlak opisuje pożar rozwijający się z tak zatrważającą prędkością, że w niecałe 24 godziny pochłonął miasteczko Paradise i okolicę, zrównując z ziemią wszystko, co napotkał na swojej drodze.

https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/index/Jak-splonal-raj-/idn:2562

Taka jest potęga żywiołu i strażacy dobrze o tym wiedzą. A ogień i czyny strażaków są na tyle imponujące, że chętnie sięga po nie fabryka snów. Warto przy tym pamiętać, co jest jedną z kluczowych przyczyn pożarów trawiących lasy (i nie tylko lasy) – susza. Temat ten zgłębiła Ariadna Koniuch w swoim artykule.

https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/index/Susze/idn:2563

W cyklu „Pożary filmowe” Paweł Rochala analizuje film powstały na kanwie historii dziewiętnastu strażaków leśnych elitarnego oddziału Granite Mountain w USA, którzy zginęli w dramatycznej akcji w czerwcu 2013 r. Dopełnienie leśnych tematów stanowi artykuł „Gdy polem walki jest las”. Norbert Tuśnio rozpatruje w nim możliwości taktyczne i sprzętowe strażaków przy gaszeniu lasów. W ten blok tematyczny wpisuje się, choć nie było to planowane, ostatni zagraniczny wyjazd polskich strażaków. Wspólnie z policjantami strażacy polecieli gasić Park Narodowy Czeska Szwajcaria. Była to ich druga wspólna wyprawa po ubiegłorocznym zmaganiu się z pożarami lasów w Turcji. O doświadczeniach z tej akcji pisze dowódca polskiej grupy ratowniczej bryg. Tomasz Traciłowski.

Godne przeczytania są dość oryginalne publikacje. „Przegląd Pożarniczy” zawsze stara się docierać do tematów nowatorskich, a przy tym poszerzających horyzonty strażaków, których zawód wymaga interdyscyplinarnej wiedzy. Pierwszy materiał dotyka obawy, którą przeżywamy od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę. W ślad za nią padają pytania: czy agresor sięgnie po najstraszniejszą broń i jakie spustoszenia będzie ona siała pod naszą szerokością geograficzną? Nie straszymy, lecz rzetelnie informujemy piórem Marcina Komorowskiego, z czym może się wiązać użycie broni masowego rażenia. Drugi artykuł dotyczy zaś pewnego novum. Paweł Wolny opisuje innowacyjny sposób gaszenia pożarów metali. Wiemy, że to żywioł wyjątkowy, niewdzięczny i kapryśny, trudno go ujarzmić. Czy nowa metoda będzie remedium na pożary grupy D?

Na koniec, choć w numerze to początek, polecamy lekturę rozmowy z komendantem głównym PSP gen. brygadierem Andrzejem Bartkowiakiem na temat memorandum porozumienia w sprawie pomocy Ukrainie. Pięć krajów: Polska, Litwa, Łotwa, Estonia i Ukraina postanowiło ściśle współpracować, by wesprzeć Ukrainę w czasie wojny, a po niej pomóc jej stanąć na nogi.

https://www.ppoz.pl/czytelnia/w-ogniu-pytan/Porozumienie-dla-Ukrainy/idn:2564

Ciekawej lektury!

Okładka PP 08_2022

{"register":{"columns":[]}}