W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do lektury sierpniowego wydania Przeglądu Pożarniczego

27.08.2024

Okładka wydania Przeglądu Pożarniczego z kolażem zdjęć robotów gaśniczych

Umysł ludzki zadziwia swoją potęgą. Potrafi zaprojektować lek na śmiertelną chorobę, dzieło sztuki czy maszynę, która wyręczy człowieka w wykonaniu niebezpiecznych zadań. A tych nie brakuje w działalności strażaków, zatem nic dziwnego, że naukowcy i inżynierowie starają się stworzyć rozwiązania technologiczne, które pomogą ratownikom podczas akcji. Mamy już w użytku roboty gaśnicze Colossus – zasłynęły skutecznością w czasie pożaru katedry Notre Dame w 2019 r., a w polskich warunkach również pokazały już swoje możliwości. Jeden z nich wykorzystano m.in. 12 maja, podczas pożaru centrum handlowego przy ul. Marywilskiej w Warszawie. O tym, co potrafi Colossus, piszą Paweł Wereski i Rafał Sołowin.

https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/index/Kolosalna-pomoc/idn:3336

Robotyka otwiera wciąż przed nami nowe perspektywy. Naukowcy i konstruktorzy pracują nad coraz doskonalszymi i coraz bardziej użytecznymi rozwiązaniami. Jednym z nich jest Sebastian Jakubowski z Politechniki Rzeszowskiej, który zaprojektował robota inspekcyjnego mającego za zadanie m.in. dokonywać pomiaru stężeń gazów i temperatury na obszarze skażonym. Z wywiadu przeprowadzonego przez Michalinę Musiał dowiemy się więcej o samym projekcie, procesie jego tworzenia i szansach na dalszy rozwój technologii robotycznych na potrzeby PSP.

https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/index/Namacalna-przyszlosc/idn:3333

Roboty mogą stanowić ważny element systemu ratowniczego. Możliwości ich praktycznego wykorzystania bada konsorcjum, którego członkiem jest Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowy Instytut Badawczy w Józefowie. Mikołaj Car w artykule „W nadziei na bezpieczny powrót” przybliża założenia projektu SYNERGISE, wspomina również o bezzałogowych konstrukcjach robotycznych zbierających dane. Więcej dowiemy się z następnego tekstu specjalisty z CNBOP-PIB w jednym z kolejnych numerów.

Ale na tym nie koniec tematów dotyczących techniki w numerze sierpniowym. Rafał Podlasiński bierze na warsztat możliwości pojazdu SHERP. Dokąd dotrzemy tym wszędołazem? Artykuł odpowie nam na to pytanie.

https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/index/Wielozadaniowy-wszedolaz/idn:3335

Oglądając zdjęcia obrazujące możliwości strażackich pojazdów i robotów czy szerzej – fotografie z różnego rodzaju działań, możemy się przekonać, jak duże zasługi w ukazywaniu służby PSP mają fotografowie. Rolę sztuki i rzemiosła zarazem, które uprawiają, przedstawia Krzysztof Pisz. Jego artykuł wzbogacają zdjęcia naszych zdolnych strażaków fotografów.

Nie omijamy w sierpniowym numerze również trudnych tematów. Aleksandra Radlak pokazuje, jak wiele wątpliwości etycznych i ekologicznych wiąże się z łańcuchami dostaw. Globalna produkcja, dystrybucja, transport i utylizacja rozmaitych dóbr ma olbrzymią środowiskową cenę.

https://www.ppoz.pl/aktualne-wydanie/index/Destrukcyjne-lancuchy-dostaw/idn:3334

Sierpień 2024 r. to szczególny miesiąc ze względu na 80. rocznicę powstania warszawskiego. O roli, jaką odegrali w nim strażacy, a także o trudnym powojennym, wciąż trwającym tworzeniu listy poległych dowiemy się z artykułu Jerzego Gutkowskiego.

Inspirującej lektury!

{"register":{"columns":[]}}