W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zastępca komendanta głównego PSP wziął udział w szczycie ministerialnym dotyczącym wzmocnienia systemów unijnych w zakresie przygotowania i reagowania na pożary wielkopowierzchniowe

05.09.2022

Zastępca komendanta głównego PSP wraz z zastępcą dyrektora biura planowania operacyjnego KG PSP siedzą przy biurku podczas uczestnictwa w formie wideokonferencji w szczycie zorganizowanym w trybie hybrydowym w Brukseli. Przed nimi na ścianie monitor ekranowy z uczestnikami wideospotkania

W poniedziałek 5 września br. w Brukseli, z inicjatywy Europejskiego Komisarza ds. Rozwoju i Pomocy Humanitarnej Pana Janeza Lenarcica, odbył się nieformalny szczyt ministerialny dotyczący wzmocnienia systemów unijnych w zakresie przygotowania i reagowania na pożary wielkopowierzchniowe.

W spotkaniu, które odbyło się w formacie hybrydowym, w trybie wideokonferencji udział wzięli:  zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Adam Konieczny oraz zastępca dyrektora Biura Planowania Operacyjnego Komendy Głównej PSP st. bryg. Michał Langner.

Jednym z poruszonych tematów rozmów było podsumowanie tegorocznego sezonu pożarów lasów, który w wielu krajach osiągnął poziomy rekordowe zarówno w samej liczbie pożarów jak i spalonej powierzchni. Ponadto, przedstawiono średnio i długoterminowe prognozy dotyczące zagrożenia pożarowego z uwzględnieniem skutków zmiany klimatu oraz obecnego planowania zdolności reagowania krajów unijnych.

Najważniejszym jednak elementem spotkania była wymiana poglądów na temat wzmocnienia prewencji, przygotowania i reagowania na poziomie krajowym oraz ewentualnego wzmocnienia na szczeblu unijnym. Przedstawiciele krajów zostali poproszeni o przedstawienie stanowisk na temat planów:

  • włączenia się do unijnej puli zasobów lotniczych (zarówno samolotów, jak i śmigłowców gaśniczych) w ramach mechanizmu RescEU,
  • zgłaszania gotowości modułów do gaszenia pożarów lasów z ziemi do stacjonowania w sezonie letnim w krajach południa Europy, które zdecydują się o takie wsparcie poprosić.

Strona polska wyraziła chęć dalszego wspierania wszystkich krajów pozostających w Unijnym Mechanizmie Ochrony Ludności w dotychczasowej formie, tj. przy użyciu modułów GFFFV (moduł do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów) oraz w ramach współpracy z Policją przy użyciu pozostających w jej dyspozycji statków powietrznych, a w ciągu najbliższych kilku lat także poprzez włączenie do mechanizmu RescEU dedykowanego modułu do gaszenia pożarów lasów z użyciem śmigłowców (AFFF-H).  

Opracowanie i zdjęcia: Biuro Planowania Operacyjnego KG PSP

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}