W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zespół komendanta głównego PSP aktualizuje „Zasady organizacji łączności, alarmowania, powiadamiania, dysponowania oraz współdziałania na potrzeby działań ratowniczych”

08.03.2024

Strażak zerka w tablet z informacjami

W dniach 4 - 6 marca 2024 r. w Centrum Naukowo Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej - PIB w Józefowie, odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu ds. wypracowania zmian w dokumentach dotyczących organizacji łączności, alarmowania, powiadamiania, dysponowania oraz współdziałania na potrzeby działań ratowniczych.

Zespół działa pod przewodnictwem dyrektora Biura Bezpieczeństwa Informacji KG PSP st. bryg. Jarosława Pozieraka oraz zastępcy dyrektora Biura Planowania Operacyjnego KG PSP st. bryg. Marcin Kucharskiego, a jego skład stanowią funkcjonariusze, którzy wielokrotnie kierowali działaniami ratowniczymi na poziomach interwencyjnym, taktycznym czy strategicznym, brali udział w krajowych i międzynarodowych działaniach ratowniczych i ćwiczeniach Centralnego Odwodu Operacyjnego o zasięgach międzywojewódzkich, a także ekspert zajmujący się kwestiami prawnymi.

Wartym przypomnienia jest fakt, że w chwili obecnej sprawy związane z organizacją łączności w aspekcie operacyjnym i technicznym opisane są w kilku odrębnych dokumentach, między innymi w:

  • Instrukcji ws. organizacji łączności radiowej,
  • Zasadach organizacji łączności, alarmowania, powiadamiania, dysponowania oraz współdziałania na potrzeby działań ratowniczych,
  • Metodyce postępowania podczas organizacji łączności na potrzeby KDR,
  • Krajowych Danych Radiowych.

Po aktualizacji, całe kompendium wiedzy dotyczące szeroko pojętych kwestii łączności, znajdować się będzie w jednej lokalizacji, czyli w „Zasadach organizacji łączności (…)”, który to dokument zostanie podzielony na dwa działy: operacyjny i techniczny.

Część operacyjna będzie zawierała skomasowaną wiedzę dotyczącą prawidłowego organizowania łączności podczas działań ratowniczych i dotyczyć będzie w szczególności: dowódców wszystkich szczebli, obsad Stanowisk Kierowania PSP, obsad sztabu akcji (jeśli zostanie powołany) oraz obsad punktów przyjęcia sił i środków (PPSiŚ). Bardzo ważnymi elementami, na które zostanie położony nacisk w nowym dokumencie, będzie organizacja łączności podczas działań ratowniczych na poziomie strategicznym tj.:

  • podział strefy działań na odcinki bojowe wraz z wyznaczeniem kierujących poziomu taktycznego,
  • organizowanie na poziomie strategicznym PPSiŚ podmiotów KSRG i innych podmiotów uczestniczących w działaniu ratowniczym,
  • powołanie sztabu akcji na poziomie strategicznym oraz przedstawienie możliwości wykorzystania takich rozwiązań na poziomie taktycznym.

Celem spełnienia powyższego, w „Metodyce organizacji łączności na potrzeby KDR” ujednolicony zostanie również sposób przydziału kryptonimów radiowych przy kierowaniu strategicznym i wyznaczaniu kierujących poziomu taktycznego, tj.:

  • kierujący działaniem ratowniczym – KARAT,
  • dowódca odcinka bojowego na poziomie taktycznym – TANGO,
  • dowódca odcinka bojowego na poziomie interwencyjnym – DARIA,
  • sztab kierującego na poziomie strategicznym – SZTAB „S”,
  • sztab kierującego na poziomie taktycznym – SZTAB „T”.

Jednym z najważniejszych elementów, jakie zostaną wskazane w dokumencie, będzie jednak opisanie sposobu postępowania KDR podczas współdziałania ze statkami powietrznymi z perspektywy nowo organizowanego w PSP koordynatora operacji lotniczych, kryptonim radiowy – KOL.

Część techniczna obejmie całokształt zagadnień związanych z wymaganiami technologicznymi systemów łączności radiowej, w tym związanych z migracją do standardu DMR oraz TETRA, opracowanych przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI).
Przedmiotem jest opracowanie wymagań w zakresie zabezpieczenia sieci radiowych oraz uruchomienia szyfrowania korespondencji i danych w ww. systemach. W tej części znajdą się również wymagania dotyczące budowy systemów radiokomunikacyjnych w oparciu o centralne jednostki sterujące i wyniesione po IP (Internet Protocol) zespoły nadawczo-odbiorcze, a także budowy instalacji antenowych. Planowana jest również modyfikacja programów organizacyjno-użytkowych, prowadzonej dokumentacji oraz systemu szkolenia abonentów sieci radiowych PSP.

Powyższe, ma na celu doprowadzenie do spełnienia wymagań stawianych przez standardy zarówno DMR, jak i TETRA oraz zapewnienie interoperacyjności pomiędzy tymi systemami m.in. w zakresie komunikacji głosowej.

 

Opracowanie i zdjęcia: Biuro Bezpieczeństwa Informacji / Biuro Planowania Operacyjnego KG PSP

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}