Kadra kierownicza Państwowej Straży Pożarnej uczciła pamięć zmarłych strażaków
03.11.2022
Listopad to miesiąc szczególnej pamięci o naszych zmarłych bliskich. Wspominamy krewnych i współpracowników, których nie ma już wśród nas, wierząc, że nie umiera ten, kto trwa w naszych sercach i pamięci naszej ...
W szczególny sposób wspominamy Strażaków, którzy stracili życie na służbie, wypełniając słowa roty ślubowania: "...ślubuję być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia - nawet z narażeniem życia...".
Zachowując pamięć i szacunek dla zmarłych, 3 listopada 2022 roku gen. brygadier Andrzej Bartkowiak komendant główny PSP, złożył kwiaty w siedzibie Komendy Głównej PSP pod Ścianą Pamięci, która powstała dla upamiętnienia Strażaków Straży Pożarnych, Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy zginęli w czasie działań ratowniczo – gaśniczych oraz ćwiczeń. Zostały na niej zamieszczone nazwiska strażaków, którzy odeszli na wieczną służbę od 1950 r. do chwili obecnej.
Gen. brygadier Andrzej Bartkowiak wraz z zastępcą nadbryg. Krzysztofem Hejdukiem oraz st. bryg. Jarosławem Piotrowskim p.o. mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP złożyli hołd zasłużonym pożarnikom, którzy spoczęli na cmentarzu powązkowskim w Warszawie. Kadra kierownicza PSP zapaliła znicze i złożyła kwiaty na terenie kwatery strażackiej „SKAŁA” oraz na mogiłach zasłużonych strażaków.
Symbole pamięci
1 listopada każdego roku wspominamy osoby, których nie ma już wśród nas. Wszystkich, którzy żyli przed nami, naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych. Stawiamy na ich grobach kwiaty oraz zapalamy znicze.
Pamiętamy również i wspominamy zmarłych strażaków, którzy służyli w imię hasła „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” oraz zapisali się w kartach historii m. in. walcząc o niepodległość Polski w 1918 roku, broniąc niepodległości Ojczyzny w latach 1919-1920. Po niespełna 20 latach wolności strażacy ponownie walczyli w kampanii wrześniowej 1939 roku oraz zawiązali konspiracyjny Strażacki Ruch Oporu „Skała”.
Zasłużonym pożarnikom poświęcony jest przewodnik po warszawskich nekropoliach: Cmentarzu Wojskowym oraz Cmentarzu Powązkowskim, który znajdziecie Państwo do pobrania poniżej.
W przewodniku znajdują się informacje m. in. na temat pionierów polskiego pożarnictwa, takich jak Komendant Warszawskiej Straży Ogniowej płk sztabu Urban Majewski, inż. Józef Tuliszkowski, dh Bolesław Chomicz czy wielki patriota oraz bohaterski komendant Warszawskiej Straży Ogniowej kpt. Józef Hłasko. W przewodniku ujętych jest kilkadziesiąt nazwisk związanych z ochroną przeciwpożarową, w tym komendanci główni straży pożarnych, funkcjonariusze Komendy Głównej Straży Pożarnych, Komend Wojewódzkich Straży Pożarnych, Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, Stołecznej Komendy Straży Pożarnych i Komendy Miejskiej PSP m. st. Warszawy.
Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP,
Zdjęcia: kpt. Grzegorz Trzeciak - Wydział prasowy KG PSP.
Materiały
Przewodnik po mogiłach zasłużonych pożarników Cmentarz Powązkowski oraz Cmentarz Komunalny (dawny wojskowy)Powazki_przewodnik_po_grobach_zasluzonych_pozarnikow.pdf 1.48MB