W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zmarł nadbryg. w st. spocz. Marek Jasiński, były Zastępca Komendanta Głównego PSP

14.05.2024

Biało-czarna fotografia mężczyzny, w lewym górnym rogu wstążka czarna

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy informację, że w dniu 14 maja 2024 r. zmarł nadbrygadier w st. spocz. Marek Jasiński, były zastępca komendanta głównego PSP w latach 1997–2001, członek Klubu Generałów PSP.
Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski w imieniu własnym oraz środowiska pożarniczego składa kondolencje Rodzinie i Bliskim Zmarłego.
Cześć Jego pamięci! 


 

Nadbrygadier w st. spocz. Marek Jasiński urodził się 21 marca 1954 r. w Łodzi. W 1973 r. podjął studia w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie, które ukończył w 1977 r. Po 10 latach służby w jednostkach ochrony przeciwpożarowej rozpoczął zaoczne studia magisterskie w Szkole Głównej Służby Pożarniczej, które ukończył w 1989 r.

Przebieg jego służby pożarniczej składał się z kilku ważnych etapów:

  • 1.09.1977 r. – 7.07.1982 r.: Wojewódzka Komenda Straży Pożarnych w Łodzi, stanowisko inspektora i starszego inspektora,
  • 8.07.1982 r. – 31.12.1990 r.: Komenda Zawodowej Straży Pożarnej Łódź-Bałuty / Komenda Rejonowa Straży Pożarnych Łódź-Bałuty, st. inspektor,
  • 1.01.1991 r. – 30.06.1992 r.: Wojewódzka Komenda Straży Pożarnych w Łodzi, kierownik służby zapobiegania pożarom,
  • 1.07.1992 r. – 10.12.1997 r.: Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza PSP nr 10 w Łodzi, dowódca JRG,
  • 11.12.1997 r. – 9.11.2001 r.: Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, zastępca komendanta głównego.

Nadbryg. Marek Jasiński przez lata służby zajmował stanowiska na każdym szczeblu hierarchii zawodowej, dzięki temu był oficerem o długoletnim stażu i bogatym doświadczeniu. Wielokrotnie wyróżniany jako dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej.

Szczególnymi umiejętnościami dowódczymi wykazał się, kierując dużymi akcjami ratowniczo-gaśniczymi, m.in. w lasach w okolicy Kuźni Raciborskiej (dowódca odcinka bojowego), Zakładach Przemysłu Dziewiarskiego „Bistona”, lakierni Zakładów Przemysłu Skórzanego „Skogar”, magazynie meblowym „Domar”.

Osiągnięcia w służbie sprawiły, że minister spraw wewnętrznych Janusz Tomaszewski z dniem 11 grudnia 1997 r. powołał bryg. mgr. inż. Marka Jasińskiego na stanowisko zastępcy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.

To właśnie dzięki jego osobistemu zaangażowaniu sprawnie wdrożono reformy ustrojowe w strukturach PSP. Funkcjonujące pod jego kierownictwem piony, zwłaszcza operacyjny, rozpoznawania zagrożeń i logistyczny, były wiodącymi ogniwami we wprowadzaniu tych zmian.

4 maja 1999 r., na wniosek prezesa Rady Ministrów Jerzego Buzka, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski nadał st. bryg. Markowi Jasińskiemu, wówczas zastępcy komendanta głównego PSP, stopień nadbrygadiera.

Jako przedstawiciel kierownictwa Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej Marek Jasiński brał udział w pracach: Rady Wyższego Szkolnictwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Nauki przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji, Prezydium Komitetu Przeciwpowodziowego, Rady ds. Autostrad przy Ministrze Transportu i Gospodarki Morskiej, Rady Branżowej Kasy Chorych i Rady Naukowej Instytutu „Moratex”.

Uczestniczył w rozwijaniu wieloszczeblowej międzynarodowej współpracy w zakresie współdziałania służb ochrony przeciwpożarowej w sytuacjach zagrożeń. Przewodniczył delegacji polskiej podczas negocjacji umów międzyrządowych z Republiką Słowacką i Republiką Czeską, regulujących kwestie wzajemnej współpracy i pomocy podczas katastrof, klęsk żywiołowych i innych poważnych wypadków.
Uczestniczył w wielu międzynarodowych szkoleniach i sympozjach naukowych, podejmujących m.in. tematykę planowania operacyjnego w sytuacjach kryzysowych (The Fire College – Moreton-in-Marsh w Wielkiej Brytanii), zarządzania kryzysowego na szczeblu rządowym w Stanach Zjednoczonych, organizacji działań ratowniczych (służby ratownicze w Szwecji).

Wysoka ocena strażaków Państwowej Straży Pożarnej w notowaniach opinii publicznej była nie tylko odzwierciedleniem ogromnego zaufania i uznania społeczeństwa dla poświęcenia i trudu wszystkich strażaków, była też w dużej mierze zasługą dobrej współpracy formacji z mass mediami. Z ramienia Komendy Głównej PSP nadzorował ją nadbryg. Marek Jasiński. To on właśnie doprowadził po raz pierwszy do profesjonalnej oceny strażaków, która przeprowadzana jest do dnia dzisiejszego.

Do znaczących osiągnięć Marka Jasińskiego w okresie służby na stanowisku zastępcy komendanta głównego PSP należy także zaliczyć zacieśnienie współpracy z niemiecką służbą THW, która zaowocowała pozyskaniem dla polskiej straży 66 samochodów ratowniczych, uruchomienie międzynarodowej współpracy ratowniczej (Albania, Kosowo, Turcja, Węgry, Rumunia), przygotowanie nowelizacji rozporządzenia o organizacji KSRG oraz rozpoczęcie prac wdrażających ratownictwo medyczne w PSP.

Śp. nadbryg. Marek Jasiński w uznaniu swoich zasług otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień, w tym m.in.:

  • 1999 r. – Złota Odznaka „Zasłużony Dla Ochrony. Przeciwpożarowej”,
  • 2000 r. – Złoty Krzyż Zasługi, Złoty Znak Związku OSP RP,
  • 2001 r. – Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza, godność Honorowego Obywatela Królewskiego Miasta Łęczycy oraz Honorowego Obywatela Miasta Zduńska Wola, medal okolicznościowy „Zasłużony dla Miasta Łask”.

30 kwietnia 2002 r. przeszedł na zaopatrzenie emerytalne i zaangażował się społeczną działalność w Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, realizując również swoje zamiłowanie do Tatr - w Ochotniczej Straży Pożarnej w Dzianiszu Górnym (gm. Kościelisko, powiat tatrzański).

 

Biografia – źródło (Monografie Członków Klubu Generałów PSP).

{"register":{"columns":[]}}