W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

12 umów z wszystkimi beneficjentami działania 2.2 Adaptacja do zmian klimatu FEPW

07.06.2024

Podpisane zostały umowy z wszystkimi z 12 beneficjentami pierwszego naboru wniosków w działaniu 2.2 Adaptacja do zmian klimatu programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2017 (FEPW).

Plansza podzielona w pionie na 2 części. Po lewej na fioletowym tle jest napis: 12 umów z wszystkimi beneficjentami działania 2.2. Adaptacja do zmian klimatu.
W lewym górnym rogu jest motyw marki Fundusze Europejskie z fioletowym paskiem. W lewej dolnej części jest znak FE, barw RP i UE oraz logotyp Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Po prawej stronie jest zdjęcie z podpisania umowy. Przy stole siedzą dwie osoby, przed nimi znajdują się umowy do podpisania. Po lewej stronie zdjęcia widoczna jest Anna Czyżewska, dyrektor Departamentu Adaptacji do zmian klimatu w NFOŚiGW, ubrana w czerwoną bluzkę i granatowy sweter, ma blond włosy, ciemne oczy i makijaż. Po prawej stronie na zdjęciu znajduje się burmistrz Dębicy - Mateusz Kutrzeba, ubrany w granatowy garnitur z białym krawatem i białą koszulę. Ma ciemną brodę i wąsy, włosy szpakowate.

Beneficjentami są miasta: Chełm, Jasło, Biłgoraj, Ciechanów, Bartoszyce, Stalowa Wola, Mława, Ostrowiec Świętokrzyski, Busko Zdrój, Siedlce, Dębica i Krosno.

Aż 136.261.628,08 zł dofinasowania z FEPW przy całkowitym koszcie projektów 176.599.423,60 zł pozwoli im zrealizować wiele inwestycji infrastrukturalnych. Takich, które dostosowują miasta do ekstremalnych stanów pogodowych oraz łagodzą efekt miejskich wysp ciepła przez rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury. Projekty współfinansowane z Funduszy Europejskich wpłyną też na poprawę mikroklimatu i bilansu wodnego na terenie tych miejscowości, zmniejszając ryzyko podtopień.

Dzięki środkom z FEPW powstaną m.in.:

  • zbiorniki retencyjne – z których woda będzie służyć np. do podlewania terenów zielonych, utrzymania zieleni miejskiej czy mycia ulic,
  • sieci kanalizacji deszczowej,
  • ścieżki dydaktyczne z elementami małej architektury,
  • parki kieszonkowe,
  • nowe tereny zielone z zastosowaniem niebieskiej infrastruktury itp.

 

Beneficjenci pierwszego naboru wniosków w działaniu 2.2 Adaptacja do zmian klimatu w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2017 (FEPW)

Beneficjent - miasto

Dofinansowanie z FEPW

Koszt całkowity

Projekt

Chełm

12 mln zł

15,5 mln zł

Rewitalizacja Parku Międzyosiedlowego na Os. XXX-lecia w Chełmie

Jasło

3,2 mln zł

3,8 mln zł

Zielono-niebieska infrastruktura w Jaśle

Biłgoraj

5 mln zł

5,9 mln zł

Zagospodarowanie terenu Szkoły Podstawowej nr 5 z uwzględnieniem rozwoju zielonej i zielono-niebieskiej infrastruktury

Ciechanów

10,5 mln zł

12,7 mln zł

Ciechanów - więcej zieleni i wody, mniej betonu

Bartoszyce

13,8 mln zł

16,3 mln zł

Zielono-niebieskie Bartoszyce

Stalowa Wola

20 mln zł

38 mln zł

Kompleksowe dostosowanie miasta Stalowa Wola do ekstremalnych stanów pogodowych poprzez rozwój zielono – niebieskiej infrastruktury

Mława

25 mln zł

29,6 mln zł

Zintegrowane przedsięwzięcia infrastrukturalne dostosowujące teren miasta Mława do zmian warunków pogodowych poprzez poprawę retencji i zarządzanie wodami opadowymi

Ostrowiec Świętokrzyski

4,3 mln zł

5,1 mln zł

Zagospodarowanie Rynku w Ostrowcu Świętokrzyskim z udziałem rozwiązań z zakresu zielono – niebieskiej infrastruktury

Busko Zdrój

17 mln zł

20 mln zł

Adaptacja do zmian klimatu poprzez zmniejszenie podatności miasta Busko-Zdrój na niekorzystne zjawiska pogodowe z uwzględnieniem małej retencji

Siedlce

5,9 mln zł

7 mln zł

Budowa zbiorników retencyjnych przy obiektach użyteczności publicznej/oświatowej w Siedlcach

Dębica

13,7 mln zł

16,2 mln zł

Adaptacja miasta Dębica do zmian klimatu

 Krosno

5,1 mln zł

6 mln zł

Rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury na Rynku w Krośnie

 

Nabór w ramach działania 2.2. Adaptacja do zmian klimatu (typ projektu: I) FEPW prowadzony był w trybie konkurencyjnym od 31 lipca do 31 października 2023 roku.

Nowy nabór wniosków planowany jest w III kw. br.

 

#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE #FEPW

{"register":{"columns":[]}}