20 lat Polski w Unii Europejskiej
W ciągu dwudziestu lat w Unii Europejskiej zwiększyliśmy bezpieczeństwo energetyczne Polski oraz poprawiliśmy stan środowiska naturalnego. Dzięki Funduszom Europejskim wsparliśmy ponad 4 tyś. projektów z obszarów energetyki i środowiska kwotą blisko 16 mld euro.
To dzięki zaangażowaniu i determinacji wielu środowisk, polskich instytucji, samorządów, partnerów społeczno-gospodarczych oraz przede wszystkim – beneficjentów i obywateli, udało nam się zrealizować szereg cennych inwestycji zwiększających bezpieczeństwo energetyczne, podnoszących konkurencyjność przedsiębiorstw oraz poziom życia obywateli.
Przez ostatnie 20 lat Fundusze Europejskie (2004-2006-Fundusz Spójności oraz SPO WKP, w latach 2007-2013 oraz 2014-2020 Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko) wsparły łącznie ponad 2,2 tys. inwestycji w obszarze środowiska w całej Polsce kwotą przekraczającą 11,3 mld euro.
Dzięki nim:
- ponad 2 mln osób objęto ochroną przeciwpowodziową;
- wybudowano lub zmodernizowano ponad 22 tys. km sieci kanalizacyjnych i ponad 7 tys. km sieci wodociągowych.
- powstało lub zostało unowocześnionych aż 590 oczyszczalni ścieków.
Motywem przewodnim wielu inwestycji była adaptacja do zmian klimatu, a także zapewnienie prawidłowej gospodarki wodno-ściekowej i odpadowej. Wspierane były również projekty związane z zazielenieniem miast oraz działania, które miały na celu ochronę zasobów przyrodniczych i edukację ekologiczną.
W obszarze związanym z energetyką środki z Funduszy Europejskich (wskazanych powyżej) wsparły blisko 1,8 tys. inwestycji kwotą ponad 4,6 mld euro. Dzięki zrealizowanym projektom zwiększył się udział energii ze źródeł odnawialnych i poprawiła efektywność wykorzystania energii, co wpłynęło na redukcję emisji zanieczyszczeń do atmosfery i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Ogromne wrażenie robią konkretne liczby.
Zrealizowane przedsięwzięcia umożliwiły budowę lub modernizację m.in:
- blisko 4,4 tys. km gazociągów przesyłowych lub dystrybucyjnych,
- 1,1 tys. km sieci ciepłowniczej
- ponad 3 tys. km sieci elektroenergetycznych.
Dofinansowane projekty przekładają się na zmniejszenie zużycia energii pierwotnej o ponad 5 mln GJ rocznie.
Zrealizowane przedsięwzięcia w obszarze energetyki i środowiska poprawiły jakość życia wielu mieszkańców, stworzyły nowe miejsca pracy i zwiększyły atrakcyjność inwestycyjną naszego kraju.
Co nam się udało zrobić dla bezpieczeństwa energetycznego
W ciągu dwudziestu lat członkostwa, Polska skorzystała z ogromnych środków finansowych przeznaczonych m.in. na rozwój infrastruktury energetycznej, gazowej oraz działań polegających na wspieraniu efektywności energetycznej. Fundusz unijne przyczyniły się do przyspieszenia rozwoju Polski i przyniosły wymierne korzyści.
Co nam się udało zrobić dla ochrony środowiska
Wsparcie projektów z sektora środowisko w ramach Programów dofinansowywanych z Funduszy Europejskich w ciągu ostatnich 20 lat to niezwykle cenny wkład zarówno w ochronie środowiska wokół nas, jak i element zwiększania odporności Polski na zmieniające się warunki klimatyczne. Niemniej ważne okazało się również wsparcie gospodarki wodno-ściekowej i gospodarki odpadami, projekty edukacyjne otaczające opieką przyrodę, oraz również wpływające na poprawę jakości środowiska miejskiego.
Bilans korzyści – Fundusze Europejskie są wszędzie
Zapraszamy do obejrzenia krótkich filmów pokazujących osiągnięcia i korzyści z członkostwa w UE.