Przegląd działań MKiŚ - I półrocze 2024 r.
-
09.05.2024Działania w sprawie OdryOdra ma najbardziej rozbudowany monitoring ze wszystkich rzek Polski po to, aby już nigdy więcej nie powtórzyła się katastrofa ekologiczna z 2022 r.
-
09.05.2024Dbamy o polskie lasyW Ministerstwie Klimatu i Środowiska od początku kładziemy nacisk na dialog ze wszystkimi interesariuszami procesu ochrony polskich lasów – naszego wspólnego dobra narodowego.
-
09.05.2024Ochrona Puszczy Białowieskiej jednym z priorytetów resortu klimatuKonstytucja dla Puszczy Białowieskiej, raport o stanie Obiektu Światowego Dziedzictwa UNESCO czy przeprowadzona w marcu 2024 r. misja międzynarodowych organizacji – to jedynie wybrane działania, które podejmowane są dla ochrony tych cennych terenów. „Jako Ministerstwo Klimatu i Środowiska dbamy o nasze przyrodnicze dziedzictwo, aby mogły korzystać z niego kolejne pokolenia” – podkreśla szefowa resortu, Paulina Hennig-Kloska.
-
09.05.2024Rozwój OZE szansą na przyspieszenie transformacji energetycznej Polski i impuls inwestycyjny dla krajowej gospodarkiWspółcześnie transformacja energetyczna nie jest już wyborem, a koniecznością. Dziś nie pytamy o to czy, ale jak szybko osiągniemy neutralność klimatyczną dzięki technologiom bezemisyjnym. Dalszy rozwój OZE jest nieunikniony, dlatego państwo powinno dążyć do stworzenia jak najlepszych warunków zarówno dla profesjonalnych inwestorów, jak też mniejszych odbiorców: obywateli, samorządów, spółdzielni, przedsiębiorców. Od tego zależy jak szybko tania, zielona energia będzie zasilała gospodarstwa domowe i przemysł. Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowało projekt nowelizacji ustawy o OZE, który pozwoli zwiększyć udział OZE w krajowym zużyciu energii brutto.
-
09.05.2024Skutecznie rozwiązujemy problem nielegalnych odpadów spoza Polski20 tys. ton odpadów z nielegalnego wysypiska w Tuplicach w tym roku opuści Polskę. Zebrane dowody wskazują, że odpady zostały nielegalnie sprowadzone z Niemiec.
-
09.05.2024Pierwszy operator systemu kaucyjnego z oficjalnym zezwoleniem od Ministra Klimatu i ŚrodowiskaMinister Klimatu i Środowiska, decyzją z 18 marca 2024 r., udzielił Krajowemu Systemowi Kaucyjnemu Zwrotka S.A. zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego. Zezwolenie to umożliwia stworzenie systemu dla wprowadzających na rynek napojów w opakowaniach objętych kaucją i zwrotu tej kaucji użytkownikowi końcowemu.
-
08.05.2024Wspieramy zeroemisyjny transportPolska staje przed wyzwaniem przestawienia się na produkcję i wykorzystanie samochodów zeroemisyjnych, co stanowi kluczowy krok w walce ze zmianami klimatycznymi. Sektor transportowy i motoryzacyjny musi dokonać znaczących zmian w technologii, badaniach i rozwoju oraz zarządzaniu, aby sprostać temu wyzwaniu.
-
08.05.2024Unijna procedura naruszeniowa wobec Polski dot. KPEiK została zamkniętaUnijna procedura naruszeniowa, jaką Komisja Europejska wszczęła 20 grudnia 2023 r. wobec Polski, w związku z Krajowym Planem na rzecz Energii i Klimatu została zamknięta – poinformowała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
-
Projekt ustawy dot. cen energii od 1 lipca przyjęty przez Radę MinistrówRząd wprowadza program osłon przed drastycznymi podwyżkami cen energii w Polsce od lipca 2024. Celem ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym, którą 7 maja 2024 r. przyjęła Rada Ministrów, jest przedłużenie rozwiązań osłonowych dla odbiorców energii, którzy znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Chodzi także o ochronę gospodarstw domowych przed podwyżkami cen energii, będącymi skutkiem pandemii COVID-19 i ataku Rosji na Ukrainę. Osoby z niższym dochodem będą mogły skorzystać z bonu energetycznego, a cena maksymalna energii elektrycznej zostanie ustalona na poziomie 500 zł/MWh. Ceny energii dla odbiorców wrażliwych (żłobki, przedszkola, szpitale etc.) oraz mikro, małych i średnich firm zostaną bez zmian. Działania osłonowe obejmą drugą połowę 2024 r.