31 sierpnia zakończyły się 3 kolejne konkursy
04.09.2020
W poniedziałek minął termin składania wniosków w naborach dla szkół na działania podnoszące świadomość w zakresie zmian klimatu, dla przedsiębiorców na sieci ciepłownicze oraz na ograniczenie niskiej emisji dla jst i przedsiębiorców. Zainteresowanie wszystkimi naborami okazało się bardzo duże. Wpłynęło łącznie 150 wniosków ze wszystkich województw, na kwotę dofinansowania ponad miliard złotych.
Wyjątkowo interesujący dla Wnioskodawców okazał się nabór na Prowadzenie przez szkoły działań podnoszących świadomość na temat łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do ich skutków.
Zainteresowanie tym naborem przerosło najśmielsze oczekiwania. Wnioskowana kwota dofinansowania aż 27-krotnie przekracza dostępną alokację, co jednoznacznie świadczy o potrzebie dofinansowania działań mających na celu przystosowanie szkół do zmian klimatu i podnoszeniem świadomości uczniów w tym zakresie. Większość wniosków ma charakter partnerski, a część partnerstw jest międzynarodowych.
Powodzeniem wśród Wnioskodawców, w tym przypadku przedsiębiorstw, cieszył się również nabór na Rozwój wysokosprawnej kogeneracji przemysłowej i zawodowej. Wnioskowana kwota dofinansowania 3,5 krotnie przekracza dostępną alokację, co świadczy o ogromnym zapotrzebowaniu na budowę nowych i/lub modernizację istniejących źródeł wysokosprawnej kogeneracji.
Zainteresowanie przekraczające dostępną w konkursie alokację Wnioskodawcy wykazali także w naborze dotyczącym ograniczenia niskiej emisji. W terminie naboru wpłynęło 19 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę wynoszącą niemal 225 mln zł (52,1 mln euro). Wnioskowana kwota dofinansowania przekracza dostępną alokację 1,4 razy, co potwierdza to zapotrzebowanie przedsiębiorstw oraz jst na ograniczanie tzw. niskiej emisji.
Należy podkreślić, że w czasie, kiedy Operator Programu ogłaszał pierwsze nabory w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu (marzec 2020), w Polsce coraz dotkliwiej odczuwalne były efekty pandemii koronawirusa. Sytuacja ta budziła wiele wątpliwości i obaw o możliwość skutecznego i terminowego złożenia wniosków czy realizacji projektów. Baczna obserwacja zmieniającej się rzeczywistości, analiza sytuacji, a także skutków wprowadzanych w kraju i w Europie obostrzeń pozwoliły Operatorowi na podjęcie szeregu działań, których celem było złagodzenie negatywnych skutków pandemii.
Jednym z najważniejszych działań było wydłużenie terminu zakończenia naborów wniosków o dofinansowanie ogłoszonych 13 marca 2020 roku. Inne ułatwienia dla Wnioskodawców to m.in. opublikowanie materiałów szkoleniowych, organizacja spotkania sieciującego z potencjalnymi partnerami projektów w formie webinarium, publikacja listy potencjalnych partnerów, informacji mających na celu ułatwienie nawiązania partnerstw, bieżące udzielanie odpowiedzi drogą mailową oraz publikowanie ich w formie FAQ na stronach internetowych OP. Liczba składanych w ramach poszczególnych naborów wniosków w Programie potwierdza, że podjęte przez OP działania ułatwiły opracowanie aplikacji.
Podsumowując można stwierdzić, że duże zainteresowanie Wnioskodawców poszczególnymi naborami dowodzi, że tematy i zagadnienia objęte wsparciem w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu są niezwykle istotne dla społeczeństwa a wielokrotnie przekroczenie alokacji naborów pokazuje ogromne zapotrzebowanie na dofinansowanie tych obszarów w Polsce.