W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

7,7 mld złotych dla Energi z Funduszu Wsparcia Energetyki

19.02.2025

Energa-Operator S.A. uzyskała pożyczkę 7,7 mld złotych na modernizację sieci elektroenergetycznych. Środki pochodzą z utworzonego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w ramach KPO Funduszu Wsparcia Energetyki.

Grafika poglądowa z napisem 7,7 mld złotych dla Energi z Funduszu Wsparcia Energetyki. W tle widoczne sieci elektroenergetyczne

Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska uczestniczyła w podpisaniu umowy pożyczki między Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Energą-Operator S.A. Środki z pożyczki Energa-Operator wykorzysta na budowę i rozwój inteligentnych systemów energetycznych, co przełoży się na zwiększenie wykorzystania ekologicznych źródeł energii, bezpieczeństwo dostaw energii i jej oszczędność.

Rząd Koalicji 15 października odblokował środki z KPO. Trafiają już one do polskiej gospodarki, do polskich przedsiębiorców, do polskich obywateli. Ministerstwo Klimatu i Środowiska powołało Fundusz Wsparcia Energetyki – to 70 miliardów złotych niskooprocentowanych pożyczek z KPO na inwestycje, przede wszystkim na modernizację sieci elektroenergetycznych

– mówiła ministra Paulina Hennig-Kloska.

Projektując ambitne inwestycje w technologie jądrowe czy odnawialne musimy mieć na uwadze przesył i dystrybucję wyprodukowanej zeroemisyjnej energii. Jestem przekonana, że właściwie spożytkowane środki z Funduszu Wsparcia Energetyki przyspieszą rozwój nowych źródeł energii oraz obniżą koszty bilansowania energii w sieci, a co za tym idzie, nasze rachunki

– dodała.  

Fundusz Wsparcia Energetyki to element szerokiego ekosystemu finansowania transformacji energetycznej Polski, w ramach którego angażowane są środki m.in. z KPO, Funduszu Modernizacyjnego, funduszy unijnych, jak program FEnIKS.  

Modernizacja systemu elektroenergetycznego

Szefowa resortu klimatu i środowiska podkreśliła, że brak wystarczających inwestycji w sieci dystrybucyjne oznaczać będzie starzenie się infrastruktury sieciowej. Modernizacja system elektroenergetycznego dzięki środkom pochodzącym z Funduszu Wsparcia Energetyki pozwoli na przyłączanie nowych odnawialnych źródeł energii i na dwustronny przepływ energii między gospodarstwami domowymi a operatorem systemu elektroenergetycznego. To działania zmierzające do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju, nie tylko poprzez modernizację sieci elektroenergetycznych, ale także rozwój krajowych, ekologicznych źródeł energii. To także pozytywny wpływ na rynek pracy, czy gospodarkę, zarówno w wymiarze krajowym, jak i lokalnym.

Środki z Funduszu Transformacji Energetyki  

Umowa podpisana 19 lutego 2025 r. w Gdańsku jest już drugą umową podpisaną na wykorzystanie środków z Funduszu Wsparcia Energetyki. 17 grudnia 2024 r. podobną umowę pożyczki podpisał Tauron. Podpisana wówczas umowa obejmowała 11 mld zł na rozwój i dostosowanie sieci elektroenergetycznej do potrzeb transformacji energetycznej kraju.

Zdjęcia (2)