W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Aktualności w projektach środowiskowych Programu klimatycznego EOG

23.11.2023

Co słychać w obszarze Środowisko naturalne i ekosystemy?

Program Środowisko Energia i Zmiany Klimatu #środowisko MF EOG

Do końca okresu kwalifikowalności pozostało już tylko 5 miesięcy. Dobiega więc końca realizacja pierwszych projektów w obszarze środowiskowym. Poniżej przedstawiamy aktualności z kilku z nich.

ECOSERV-POL - projekt predefiniowany

Realizowany przez Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu projekt Usługi świadczone przez główne typy ekosystemów w Polsce - Podejście Stosowane polegał na przeprowadzeniu badań nt. usług świadczonych przez wybrane typy ekosystemów oraz przedstawieniu ich wartości ekonomicznych, ekologicznych i kulturowych. Przeanalizowano ekosystemy leśne, rolnicze, zurbanizowane, zdegradowane, wód słodkich oraz morskie. W badaniach wzięło udział kilka ośrodków: Instytut Badawczy Leśnictwa oraz Biuro urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB, Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii PAN, Instytutu Oceanologii PAN, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Warszawski, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Ośrodek Ekonomii Ekologicznej.

Kompendium „Usługi ekosystemowe w zarządzaniu układami przyrodniczymi”

Zwieńczeniem tych prac jest opublikowany na stronie internetowej projektu podręcznik pt. Usługi ekosystemowe w zarządzaniu układami przyrodniczymi”, przedstawiający możliwości praktycznego wykorzystania koncepcji usług świadczonych przez różne ekosystemy. Zgodnie z informacjami zawartymi we wstępie, pozycja ta może być również wykorzystana jako podręcznik na poziomie akademickim, może też służyć zainteresowanym osobom eksperckim. Opis projektu znajdziesz w jego wizytówce dostępnej w Bazie projektów Programu klimatycznego EOG.

Od drzewa do miasta – laboratorium wiedzy o zieleni miejskiej

Projekt Centrum UNEP/GRID-Warszawa realizowany w partnerstwie z Fundacją Veolia Polska oraz norweskim Asplan Viak AS zakładał działania edukacyjne skierowane do mieszkańców miast oraz urzędników, którzy odpowiedzialni są za kształtowanie przestrzeni.

„Od drzewa do miasta - Laboratorium wiedzy o zieleni miejskiej - poradnik jak mówić o wartości drzew w przestrzeni miejskiej”

Jednym z efektów projektu jest poradnik o tym, jak mówić o wartości drzew w przestrzeni miejskiej. Znajdziemy w nim odpowiedzi na takie pytania jak: do czego potrzebna jest zieleń w mieście, jak edukować o zieleni miejskiej. Są też przykłady dobrych praktyk z Polski i Norwegii w zakresie dbania o zieleń miejską. Zapraszamy do lektury. Dostępny jest na stronie projektu oraz do pobrania w wizytówce projektu dostępnej na naszej stronie internetowej w Bazie projektów Programu klimatycznego EOG.

Miejskie ekosystemy dolin rzecznych. Potencjał usług ekosystemów w obliczu antropogenicznych zmian klimatu

Projekt Fundacji Sendzimir realizowany był w partnerstwie z norweskim Phronesis SA rozpoczął się od geoankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców Warszawy, której celem było zebranie informacji na temat w jaki sposób mieszkańcy postrzegają rzeki oraz cieki wodne w mieście, jakie spełniają funkcje. Wyniki ankiety posłużyły do dalszych prac, szkoleń i publikacji. W ramach projektu odbył się cykl spotkań eksperckich, szkoleń oraz konferencji.

Przewodnik w ramach cyklu „Zrównoważony rozwój – zastosowania”

Owocem projektu jest przewodnik po zagadnieniach związanych z kształtowaniem dolin rzecznych na terenach zurbanizowanych. Zawarto w nim przykłady inspirujących dobrych praktyk, zrealizowanych dla ochrony miejskich dolin rzecznych, zwiększenia efektywności dostarczania przez nie usług, a także skutecznego komunikowania tych tematów. Przykłady pochodzą z Polski i ze świata. Publikacja adresowana jest do wszystkich osób zainteresowanych zawodowo specjalistycznymi zagadnieniami związanymi z ochroną dolin rzecznych. Dostępny jest w wersji polskojęzycznej oraz anglojęzycznej na stronie internetowej projektu. Opis projektu znajdziesz w jego wizytówce dostępnej w Bazie projektów Programu klimatycznego EOG.

Karpaty Łączą - ochrona Torfowisk Orawsko-Nowotarskich

Kolejny projekt Centrum UNEP/GRID-Warszawa realizowany był w partnerstwie z Fundacją Przyroda i Człowiek oraz norweską Asplan Viak AS. Celem projektu było wykonanie zabiegów czynnej ochrony torfowisk oraz terenów bagiennych, przeprowadzenie monitoringu przyrodniczego, wsparcie działań zarządczych, kampanie edukacyjne skierowane m.in. do społeczności szkół podstawowych. Zapraszamy do lektury podsumowania ww. działań. Opis projektu znajdziesz w jego wizytówce dostępnej w Bazie projektów Programu klimatycznego EOG.

Baza projektów Programu

Informacje o wspomnianych oraz wszystkich innych projektach wdrażanych w Programie klimatycznym EOG znajdziesz w Bazie projektów Programu. Zaparzamy do lektury!

Redakcja


  • Zobacz projekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu: BAZA PROJEKTÓW PROGRAMU
  • Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy norweskich i EOG w Europie: MEDIATEKA
  • Więcej o Funduszach norweskich i EOG: MAPA PROJEKTÓW
{"register":{"columns":[]}}