W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

dr Alicja Pawelec-Olesińska

Państwowa Rada Ochrony Przyrody

Alicja Pawelec-Olesińska

Hydrobiolożka, działa na rzecz ochrony przyrody od 10 lat, doktorat poświęciła badaniu wpływu gatunków inwazyjnych ryb na rodzime ekosystemy i gatunki. W 2017 r. wraz z naukowcami z UJ i UW założyła kolektyw „Nauka dla Przyrody” skupiający naukowców zajmujących się ochroną przyrody z największych polskich uniwersytetów i Państwowej Akademii Nauk. Inicjatorka i koordynatorka stanowiska polskich naukowców przeciwko budowie tamy w Siarzewie. Inicjatorka i współautorka stanowiska polskich naukowców wzywającego do natychmiastowego zatrzymania szkodliwych prac leśnych w najcenniejszych lasach Bieszczadów i Pogórza Przemyskiego. Współinicjatorka stanowiska Nauki dla Przyrody w sprawie renaturyzacji Odry oraz stanowiska Nauki dla Przyrody i Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego w sprawie specustawy o przeciwdziałaniu skutkom suszy. Zdobywczyni stypendium Polsko - Amerykańskiej Komisji Fullbrighta. Zdobywczyni 5 letniego grantu naukowego z Narodowego Centrum Nauki badającego uczenie się u gatunków obcych i inwazyjnych ryb. Badaczka zachowań ryb i sposobów ich reagowania na zmiany zachodzące w środowisku. Ekspertka kampanii #UWażniNaSuszę realizowanej przez Centrum Współpracy i Dialogu UW. Kierowniczka Zespołu Ochrony Wód w WWF, gdzie zajmuje się programem reintrodukcji jesiotra ostronosego, suszą, oraz wpływem przekształceń rzek na środowisko i populacje ryb. Współautorka broszury dla samorządów o retencji. Wykładowczyni gościnna na SGGW gdzie uczy o zagrożeniach rzek i ich ochronie. Współautorka „Białej Księgi Polskich Rzek”, która opisuje wady obecnego systemu zarządzania wodami w Polsce i proponuje rekomendacje zmian systemowych. Ekspertka Najwyższej Izby Kontroli w sprawie katastrofy na Odrze w 2022 r. Członkini międzynarodowej grupy HELCOM ds. reintrodukcji jesiotra ostronosego. Ekspertka Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) ds. jesiotrów. Autorka licznych wystąpień i publikacji naukowych i popularnonaukowych o konieczności ochrony wód.

Reprezentowana instytucja

WWF Polska

Instytucje z którymi współpracuje

IUCN – grupa ds. reintrodukcji i ochrony jesiotrów, HELCOM – grupa ds. reintrodukcji i ochrony jesiotrów Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Kolektyw naukowców „Nauka dla Przyrody”.

{"register":{"columns":[]}}