W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Budowa ścieżki dydaktycznej "Czahary" w Poleskim Parku Narodowym, chroniącej torfowisko niskie Bagno Bubnów i gatunki z nim związane

Budowa ścieżki dydaktycznej "Czahary" w Poleskim Parku Narodowym, chroniącej torfowisko niskie Bagno Bubnów i gatunki z nim związane

Zachęcamy Państwa do odwiedzenie jednej z piękniejszych ścieżki dydaktycznych powstałych przy udziale środków z UE z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 

Beneficjent projektu

Poleski Park Narodowy

Lokalizacja przedsięwzięcia

województwo lubelskie

Czas realizacji przedsięwzięcia

od luty 2016 do końca roku 2017

Wartość projektu

882 127,91 PLN

Wartość dofinansowania

749 808,72 PLN

Opis i cel projektu

Głównym celem projektu było ograniczenie presji turystycznej, ukierunkowanie ruchu turystycznego oraz ochrona szczególnie cennych gatunków i ich siedlisk.

Cel ten został osiągnięty przez budowę ścieżki dydaktycznej „Czahary”.

Ścieżka prowadzi przez otwarte tereny torfowiskowe i częściowo przez okalające je lasy Bagna Bubnów. Łączna długość trasy to aż 6,5 km. Na trasie można spotkać wiele udogodnień:

  • wieże i platformy widokowe;
  • zadaszenia turystyczne.

Wzdłuż całej trasy wytyczonych jest aż pięć przystanków.

Obszar Bagna Bunów jest siedliskiem wielu różnych gatunków ptaków wodno-błotnych między innymi: błotniaka stawowego, śmieszkę, kszyka, kulika wielkiego, rycyka, kropiatkę.

Szczególnie cennym gatunkiem ptaka występującego na tym obszarze jest wodniczka. Ten niepozorny ptak jest najrzadszym migrującym ptakiem śpiewającym w Europie.

W okresach jesiennych swoje noclegowiska na obszarach Bagna Bunów mają żurawie. Zdarzają się przypadki, że na tym jednym obszarze potrafi gromadzi się ponad 3 tys. osobników.

W trakcie wędrówek ścieżką dydaktyczną, możliwe jest spotkanie z łosiem, sarną, a w czasie rykowiska również jeleniem.

 

Więcej szczegółów związanych z projektem znajdziesz na stronie parku

{"register":{"columns":[]}}