Cele i budżet Programu
Cele Programu
Celem Programu jest złagodzenie zmian klimatycznych i zmniejszenie wrażliwości na zmianę klimatu. Wsparcie ukierunkowane jest przede wszystkim na działania związane z poprawą jakości powietrza (w tym rozwijanie lokalnych systemów ciepłowniczych oraz kogeneracji), termomodernizację szkół, zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych, w tym energii geotermalnej oraz energii z małych elektrowni wodnych, a także na przeciwdziałanie zmianom klimatu, czy poprawę stanu środowiska naturalnego i ochronę przyrody (w tym przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu inwazyjnych gatunków obcych).
Fundusze zostaną przeznaczone również na wsparcie pilotażowych przedsięwzięć z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym i energetycznego wykorzystania biomasy.
Poza otwartymi naborami wniosków, Program Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu przewiduje wsparcie w ramach trzech oddzielnych projektów predefiniowanych dla obszarów związanych z mapowaniem usług systemowych, budową zdolności administracyjnych w obszarze energii geotermalnej oraz wzmocnieniem oceny przenikania zanieczyszczeń z powietrza.
Partnerstwa
Ważnym celem Programu „Środowisko, Energia, Zmiany Klimatu” jest też rozwijanie partnerstw, dlatego wszystkie prowadzone nabory umożliwiają realizację przedsięwzięć z partnerami z Państw – Darczyńców: Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Projekty partnerskie są również dodatkowo punktowane w każdym ze wspomnianych naborów.
Budżet i źródła finansowania
Łączna wielkość środków zaangażowanych w realizację Programu w sektorze środowiska wyniesie niemal 156 mln euro. Głównym źródłem finansowania Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu jest jeden z mechanizmów finansowych nazywanych Funduszami norweskimi i EOG, tj. Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG). Uzupełnieniem wsparcia jest budżet krajowy.