W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Chronimy polskie ptaki. Zmieniamy rozporządzenie ws. ustalenia gatunków zwierząt łownych

09.10.2024

Jedną z naczelnych zasad i ról łowiectwa jest ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego. Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje zmianę rozporządzenia w sprawie ustalenia gatunków zwierząt łownych. Na siedem gatunków ptaków łownych nie będzie można polować.

kaczka cyraneczka
  • Jarząbek, krzyżówka, cyraneczka, głowienka, czernica, słonka i łyska – to 7 gatunków ptaków łownych, dla których wprowadzona zostanie zmiana przepisów.  
  • Nowelizacja rozporządzenia podyktowana jest brakiem uzasadnienia prowadzenia polowań – żaden z tych gatunków nie wykazuje przegęszczenia populacji, zaś ich zdjęcie z gatunków łownych sprzyja ochronie przyrody.
  • Gospodarka łowna wymaga niesprzeczności polowań na ptaki ze środkami ochrony ptaków.

Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustalenia listy gatunków zwierząt łownych został wpisany do wykazu prac legislacyjnych.  

Nowelizacja przepisów rozporządzenia podyktowana jest brakiem uzasadnienia prowadzenia polowań na siedem gatunków ptaków łownych:

  •     jarząbka (Tetrastes bonasia),  
  •     krzyżówki (Anas platyrhynchos),  
  •     cyraneczki (Anas crecca),  
  •     głowienki (Aythya ferina),  
  •     czernicy (Aythya fuligula),  
  •     słonki (Scolopax rusticola),  
  •     łyski (Fulica atra).

Powyższe ptaki nie wykazują przegęszczenia populacji, które wymagałoby redukcji jej liczebności. W odniesieniu do niektórych gatunków zauważalny jest także trend spadkowy populacji, co potwierdza opinia Państwowej Rady Ochrony Przyrody w sprawie przepisów dotyczących polowań na ptaki w Polsce.

Przyroda jest dobrem wspólnym. Obecna forma łowiectwa w obszarze polowań na ptaki wiąże się nierzadko z łamaniem prawa. Podczas polowań dochodzi do rozbijania i degradacji ostatnich enklaw bioróżnorodności w kraju. Są to np. otuliny parków narodowych i rezerwatów oraz ptasie obszary chronione Natura 2000. Dodatkowo warunki, w których odbywają się polowania doprowadzają do powtarzających się przypadków zabijania i ranienia wielu gatunków chronionych. Populacja wielu ptaków spada, jaki ważny interes społeczny przemawia za tym, żeby te polowania utrzymywać?

– podkreśla wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.

Ingerencja łowiecka jest również zbędna w sytuacji zwiększenia się populacji wskazanych gatunków ptaków. Objęte projektem rozporządzenia gatunki nie wywołują negatywnych skutków ekonomicznych, czy też przyrodniczych, w szczególności nie powodują szkód w uprawach i płodach rolnych. 

{"register":{"columns":[]}}