W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czynna ochrona zagrożonych gatunków ptaków siewkowych na wyspach wiślanych

grafika ukazująca rzekę

Minister Klimatu i Środowiska przy wsparciu NFOŚiGW jako Operator Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu informuje o zawarciu umowy na dofinansowanie projektu pn. Czynna ochrona zagrożonych gatunków ptaków siewkowych na wyspach wiślanych: wdrażanie wybranych zadań ochronnych na obszarze OSOP Dolina Środowej Wisły PLB140004.

Beneficjentem projektu jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

O projekcie

Projekt uzyskał dofinansowanie w naborze wniosków Wdrażanie planów zarządzania ekosystemami w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w obszarze Środowisko naturalne i ekosystemy.

Źródła finansowania

Finansowany jest w 85 % ze środków Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu pochodzących z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z czego 85% pochodzi z MF EOG a 15% z budżetu państwa.

Wartość projektu

Całkowity koszt projektu to ponad 2,2 mln zł, a przyznane dofinansowanie wynosi ok 1,9 mln zł (ponad 430 tys. euro).

Zaplanowane działania

Projekt realizowany jest na terenie obszaru Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły – w jego części centralnej i południowej (powiaty: puławski, rycki, kozienicki i garwoliński). Jego celem jest ochrona czynna zagrożonych wyginięciem gatunków ptaków: mewa siwa i  czarnogłowa, rybitwa białoczelna i rzeczna, ostrygojad i mewa śmieszka. Przeprowadzone zadania przyczynią się do zwiększenia sukcesu lęgowego oraz zmniejszenia śmiertelności osobników dorosłych na lęgowiskach.

Okres realizacji przedsięwzięcia

Umowa o dofinansowanie została zawarta 23 listopada 2021 roku a planowana data zakończenia jego realizacji to 30 kwietnia 2024 roku.

Więcej o przedsięwzięciu

Strona internetowa

Zapraszamy do śledzenia strony projektu Czynna ochrona zagrożonych gatunków ptaków siewkowych na wyspach wiślanych.

Cykl Historie z pasją - cuda nad Wisłą, o które warto walczyć

Przygotowywany przez Krajowy Punkt Kontaktowy (KPK) cykl #HistorieZPasją to seria opowieści o niezwykłych ludziach i ich projektach realizowanych dzięki Funduszom norweskim i EOG.

Zaparzamy do fascynującego świata mewy siwej przedstawionego w ramach cyklu Historie z Pasją. Opowieść inspirowana jest działaniami w ramach projektu Czynna ochrona zagrożonych gatunków ptaków siewkowych na wyspach wiślanych.

Efekty projektu

Efekty działań prowadzonych w ramach projektu można śledzić na podstronie Dla zainteresowanych. Znajdą tam Państwo m.in. szczegółowe informacje o efektach sezonu lęgowego mew, rybitw i innych ptaków siewkowych z 2022 roku.

Wydarzenia

Seminarium Przyrodnicze

Jednym z zaplanowanych w ramach projektu „Czynna ochrona zagrożonych gatunków ptaków siewkowych na wyspach wiślanych” działań jest organizacja seminarium przyrodniczego. Seminarium pt. „Wartości, współczesne zagrożenia i formy czynnej ochrony przyrody ożywionej w dolinie środkowej Wisły” odbyło się 8 kwietnia 2022 roku w Warszawie. Wzięło w nim udział niemal 80 uczestników, m.in. przedstawiciele organizacji współfinansujących ochronę przyrody, przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, GDOŚ i RDOŚ w Warszawie, GIOŚ, przedstawiciele Zarządu Zielni m.st. Warszawy, Wód Polskich, CUPT, Kampinoskiego Parku Narodowego. W trakcie seminarium przeprowadzono wykładamy wg następujących bloków tematycznych: Ornitofauna koryta środkowej Wisły: przegląd gatunków, trendy liczebności i współczesny status, Wartości przyrodnicze i kulturowe środkowej Wisły i ich odzwierciedlenie w edukacji, „Zagrożenia dla siewkowych wysp na obszarze OSOP Dolina Środowej Wisły - zmiany na przestrzeni ostatnich 50 lat czyli dlaczego mewa pospolita została mewą siwą, Dolina Środowej Wisły na Mazowszu - merytoryczne i prawne aspekty ochrony, Formy aktywnej ochrony ptaków w dolinie Środkowej Wisły - czy czynne działania ochronne są naprawdę niezbędne, Wykorzystywanie urządzeń i oprogramowania GPS w wielkoobszarowych działaniach ochronnych ptaków na środkowej Wiśle, Czy w ciągu kolejnych dekad dolina Środkowej Wisły utrzyma obecny charakter? Plany wielkoobszarowych działań regulacyjnych i ich potencjale konsekwencje.

Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem wydarzenia oraz prezentacjami dostępnymi na stronie projektu "Czynna ochrona zagrożonych gatunków ptaków siewkowych na wyspach wiślanych.

Promocja projektu w Radio Warszawa

- w Międzynarodowy Dzień Ptaków, 1 kwietnia 2022 r. w audycji "Runda pytań" dr Dariusz Bukaciński opowiedział o zagadnieniach związanych z realizowanym obecnie przez Instytut Nauk Biologicznych UKSW projektem Czynna ochrona zagrożonych gatunków ptaków siewkowych na wyspach wiślanych. Kierownik projektu opowiedział słuchaczom jakie gatunki w korycie Wisły są zagrożone, co im zagraża oraz jakie są krótko- i długoterminowe cele kompleksowych czynnych działań ochronnych w ramach projektu. Rozmowa dostępna jest w podcaście Radia Warszawa.

- w pierwszy dzień wiosny, 21 marca 2022 r. w audycji "Rozmowa Radia” dr Dariusz Bukaciński opowiedział Słuchaczom o tym, jakie zjawiska świata przyrody nieożywionej wskazują na nieuchronne zbliżanie się tej pory roku. Co świadczy o tym, że świat roślin i zwierząt budzi się do życia. Zwracał uwagę na duże znaczenie ptaków dla przyrody i człowieka, opowiadał o gatunkach, które obecnie są zagrożone. Przedstawiał przyczyny spadku ich liczebności oraz, również w kontekście realizowanego obecnie projektu czynnej ochrony ptaków siewkowych na wyspach wiślanych, argumentował o konieczności podejmowania tam gdzie jest to niezbędne aktywnych działań ochronnych. Rozmowa dostępna jest w podcaście Radia Warszawa.

 

Redakcja


  • Zobacz projekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu: BAZA PROJEKTÓW PROGRAMU
  • Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy norweskich i EOG w Europie: MEDIATEKA
  • Więcej o Funduszach norweskich i EOG: MAPA PROJEKTÓW

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}