W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dekarbonizacja procesów budowlanych

Program Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu #GOZ

Minister Klimatu i Środowiska, przy wsparciu NFOŚiGW jako Operator Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, informuje o zawarciu umowy o dofinansowanie projektu Dekarbonizacja procesów budowlanych - wprowadzenie materiałów naturalnych o zerowym śladzie węglowym, w tym drewna do gospodarki obiegu cyrkularnego w budownictwie.

Beneficjentem projektu jest Instytut Ochrony Środowiska Państwowy Instytut Badawczy.

O przedsięwzięciu

Projekt uzyskał dofinansowanie w naborze wniosków Wzmocnienie realizacji gospodarki o obiegu zamkniętym w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w obszarze Łagodzenie zmian klimatu i ograniczenie narażenia na tego typu zmiany.

Finansowany jest w 85% ze środków Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, z czego 85% wsparcia pochodzi z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG), a 15% z budżetu państwa.

Całkowity koszt projektu wynosi ponad 4,5 mln zł (około 970 tys. euro), a przyznane dofinansowanie to ponad 3,8 mln zł (ponad 1 mln euro). 

Jego celem jest rozwój i popularyzacja budownictwa naturalnegow Polsce, bazującego na dostępnych lokalnie i nisko przetworzonych materiałach, stanowiącego alternatywę dla budownictwa opartego na technologii murowanej.

W ramach projektu zostaną opracowane m.in. programy nauczania dla szkół branżowych i uczelni, poradnik dla inwestorów z katalogiem budynków naturalnych oraz wybudowany zostanie budynek demonstracyjny. Realizowany projekt będzie podstawą do stworzenia w przyszłości ośrodka edukacyjno-badawczego w obszarze GOZ oraz materiałów naturalnych.

Partnerstwo

Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu oraz Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Budownictwa Naturalnego.

Okres realizacji

Umowę o dofinansowanie zawarto 25 maja 2022 r., natomiast zakończenie projektu przewidziano na kwiecień 2024 r.

Więcej o przedsięwzięciu

Strona internetowa

Podstawowe informacje o projekcie Dekarbonizacja procesów budowlanych – wprowadzenie materiałów naturalnych o zerowym śladzie węglowym, w tym drewna, do gospodarki obiegu cyrkularnego w budownictwie można znaleźć na stronie internetowej dekarbonizacja.ios.edu.pl.

Wydarzenia

Festiwal Naturalnego Budowania

Na przełomie września i października 2022 r. w ramach projektu zorganizowano III Festiwal Naturalnego Budowania. Była to okazja do spotkania się ekspertów i miłośników tematu z Polski i ze świata. W programie przewidziano spotkania z twórcami, warsztaty wykorzystania naturalnych materiałów budowlanych, wykłady, debaty, a także wystawę połączoną z targami. Osoby uczestniczące w Festiwalu mogły dowiedzieć się̨, jak zmienić́ pomysł na naturalną budowlę w sprawnie funkcjonujący, wygodny i przyjazny dla środowiska budynek (czyli o zasadach świadomego projektowania, aspektach prawnych realizacji, materiałach i technologiach budowy, a także możliwościach naturalnego wykończenia wnętrz). (źródło).

Redakcja

logo

 


  • Zobacz projekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu: BAZA PROJEKTÓW PROGRAMU
  • Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy norweskich i EOG w Europie: MEDIATEKA
  • Więcej o Funduszach norweskich i EOG: MAPA PROJEKTÓW

Materiały

Pobierz Poradnik inwestora
{"register":{"columns":[]}}